logo itpoint.cz

Odpověď ministryně informatiky na komentář F. Feniče k digitalizaci TV vysílání

Reakce Dany Bérové ke článku LN ze dne 13.6. 2005 "Televizní digitalizace: klony útočí ?", jehož autorem je Fero Fenič, režisér a producent, uchazeč o licenci na digitální vysílání Febio TV.

Reakce Dany Bérové ke článku LN ze dne 13.6. 2005 "Televizní digitalizace: klony útočí ?", jehož autorem je Fero Fenič, režisér a producent, uchazeč o licenci na digitální vysílání Febio TV.

Vážený pane řediteli,

se zájmem jsem si v pondělních Lidových novinách přečetla Vaši úvahu na téma digitalizace v ČR. Souhlasím, že proces přechodu na digitální televizní vysílání je v ČR opožděn, ale ráda bych Vám připomněla, že každému, kdo se o tuto problematiku zajímá a zná jak minulé tak současné návrhy Ministerstva informatiky a mé, musí být jasné, že jedna z mála institucí, která za to vůbec nemůže, je právě Ministerstvo informatiky.

Můj úřad se pokoušel opakovaně prosadit co nejjednodušší zákonnou úpravu už v rámci zákona o elektronických komunikacích, kterou však odmítla Poslanecká sněmovna. Ministerstvo informatiky je v současném procesu přípravy jediné, které přehnaně nezvýhodňuje současné provozovatele analogového vysílání - tedy Novu a Primu. Licencování celého multiplexu prosazuje ODS a pan poslanec Pleva, ostatní návrhy původně počítaly s myšlenkou, nabídnout současným držitelům licence jako bonus za vypnutí analogových frekvencí až 3 kanály.

Vládní návrh předkládaný mým úřadem navrhuje poskytnout Nově a Primě pouze jednu neplnoformátovou licenci navíc, a to až po vrácení analogových kmitočtů. Pokud tedy vyzýváte poslance, aby neposlouchali moje názory, obávám se, že z neznalosti bojujete proti svým vlastním zájmům.

V současné době se pokoušíme najít i cestu, jak co nejméně poškodit účastníky probíhajícího licenčního řízení, byť to vzhledem ke krokům Rady pro rozhlasové a televizní vysílání není vůbec snadné. Texty, jako ten Váš, mi to ale nijak neusnadňují.

Nadále pak trvám na svém výroku, v patřičných souvislostech delšího rozhovoru, že český televizní divák je konzervativní a v podstatě spokojen s nabídkou, kterou má, a že je pro úspěšné zahájení digitálního vysílání nezbytné zajistit, aby tuto novou technologii začaly používat současné komerční televize (mají platnou analogovou licenci do roku 2017), a hradily tak spolu s novými subjekty na trhu náklady na propagaci přechodu na novou technologii.

Doporučuji Vám proto se s uvedenou problematikou lépe seznámit a pokud máte nějaké výhrady k postupu mého úřadu, ocením, když se na mě obrátíte přímo.

S pozdravem
Dana Bérová
Ministerstvo informatiky ČR

Televizní digitalizace: klony útočí ? / LN / 13.6. 2005

Zpoždění, které má Česko v digitalizaci své televizní sítě nejen za většinou zemí EU, ale třeba i za africkou Namibií, by se mohlo ještě zvětšit.
V parlamentu totiž leží tři pozměňovací návrhy k Zákonu o televizním vysílání. Každý z nich znamená (přímo či nepřímo) zrušení již sedm měsíců běžícího výběrového řízení (prvního po 12 letech!), které má přidělit osm digitálních licencí. Rok je nejkratší doba, o kterou by se vše odložilo ...

...

Fero Fenič, režisér a producent, uchazeč o licenci na digitální vysílání Febio TV

Celý text článku naleznete ZDE.

telefonie.cz

Článek ze dne 15. června 2005 - středa