logo itpoint.cz

Ojedinělá výstava představuje historii a vývoj mikroprocesorů

Společnost Intel ve spolupráci s Národním technickým muzeem připravuje ojedinělou výstavu nazvanou Mikroprocesory - srdce počítačů. Jedná se o ucelenou historii mikroprocesorů od prvního modelu na světě až po nejnovější procesory ze současnosti. Výstava se koná u příležitosti 40. výročí Moorova zákona. Vernisáž výstavy bude 6. června 2005 a výstava potrvá až do 28. srpna 2005.

Společnost Intel ve spolupráci s Národním technickým muzeem připravuje ojedinělou výstavu nazvanou Mikroprocesory - srdce počítačů. Jedná se o ucelenou historii mikroprocesorů od prvního modelu na světě až po nejnovější procesory ze současnosti. Výstava se koná u příležitosti 40. výročí Moorova zákona. Vernisáž výstavy bude 6. června 2005 a výstava potrvá až do 28. srpna 2005.

Mezi zajímavosti výstavy bude patřit vůbec první mikroprocesor na světě Intel 4004 z listopadu 1971, což je 4bitový procesor s původní rychlostí 109 kHz s možností obsloužit až 640 B RAM paměti (0,625 KB). Zastoupeny budou i další milníky - od 8008 přes Intel 8088, plně 32bitové Intel 80386 či rodinu 486 DX/DX2/DX4, první Pentium® uvedené v roce 1993, až po dvoujádrové procesory uváděné v těchto dnech. Serverový svět je zastoupen od procesorů Pentium® Pro až po Intel® Itanium®2. O své nepřijdou ani příznivci mobilních technologií včetně modelu Intel® Pentium® M. K vidění budou i mikroprocesory od dalších výrobců, včetně těch přelomových, jakým byl bezesporu první 64b procesor Alpha AXP.

Doprovodný program výstavy se bude opírat zejména o přednášky určené jak pro širokou, tak i odbornou veřejnost. Značná část těchto přednášek bude organizována speciálně pro školy. Cílem přednášek pro laickou veřejnost bude kromě jiného odpověď na otázky, co je vlastně mikroprocesor, proč se mu věnuje taková pozornost a jakou roli hrají jeho vlastnosti pro běžného uživatele. Odborná veřejnost pak z přednášek získá podrobnější informace např. o důvodech použití procesorů Intel v prvních počítačích IBM* či o procesorech s dvěma a více jádry.

Základem výstavy je soukromá sbírka Patrika Veselíka, učitele hardwaru na Střední škole aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Jde o dlouholetého spolupracovníka mnohých českých i slovenských počítačových periodik. Malá část jeho sbírky byla veřejnosti představena na festivalu Gamefest v letech 2002 a 2003 a několikrát i na veletrhu Invex. Výstavu v oblasti nejstarších exponátů podpořilo muzeum společnosti Intel, Santa Clara v Kalifornii. V tomto rozsahu tak půjde o první představení mikroprocesorů v České republice.

Výstava vzniká u příležitosti 40. výročí Moorova zákona, který se stal vodítkem pro celé technologické odvětví. Gordon Moore, spoluzakladatel společnost Intel, předpověděl, že každých 18 - 24 měsíců se zdvojnásobí počet tranzistorů na čipu.

"Není to tak dlouho, co na slovo ´mikroprocesor´ reagovali lidé s rozpaky. Jen málo běžných zákazníků vědělo něco o procesoru, přestože to byl ´mozek´ počítačů," říká Jiří Zeman z Národního technického muzea." Dnes vám však řada uživatelů osobních počítačů z paměti řekne specifikaci a rychlost procesoru, stejně jako vám majitelé osobních aut dokáží říci podrobnosti o jejich motoru pod kapotou."

"Pokud se podíváme do minulosti, první procesor pracoval na frekvenci 109 kHz. Společnost Intel právě nyní ohlásila dostupnost procesorů Pentium s dvěma jádry. Každé z nich je až 30 000 krát rychlejší, než byl první čip. Mikroprocesory dnes běžně pracují na frekvencích vyšších než 3 GHz a umožňují tak počítačům zpracovávat mnohem náročnější a pro nás zajímavější úkoly," dodává k tomu Pavel Svoboda, PR Manager ze společnosti Intel.

Místo konání výstavy a doprovodných programů :

Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 78 Praha 7

Organizátoři výstavy

Otevírací doba

úterý až pátek 9 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 18 hodin

Dopravní spojení

Metrem po trase A do stanice Hradčanská a dále tramvají číslo 1, 8, 15, 25 a 26 do zastávky Letenské náměstí. Metrem po trase C do stanice Vltavská a dále tramvají číslo 1, 25 a 26 do zastávky Letenské náměstí. V případě použití automobilové individuální nebo skupinové dopravy je možné využít přilehlých parkovacích ploch

Intel

Článek ze dne 27. dubna 2005 - středa