logo itpoint.cz

Oskar splnil všechny stanovené požadavky pro udělení licence UMTS

Dne 11. února 2005 se uskutečnilo na Českém telekomunikačním úřadě poslední zasedání řídícího výboru pro výběrové řízení na udělení telekomunikační licence ke zřizování a provozování veřejné mobilní telekomunikační sítě ve standardu UMTS, který ve své zprávě konstatoval, že žádost, předložená společností Oskar Mobil a. s., splňuje všechny požadavky stanovené zákonem č.151/2000 Sb., o telekomunikacích a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a Zadávací dokumentací prvního stupně výběrového řízení.

Na základě výsledků hodnocení žádosti řídící výbor zpracoval zprávu o posouzení a hodnocení žádosti, kterou v prvním stupni výběrového řízení předložila dne 2. února 2005 společnost Oskar Mobil a. s. Zpráva byla předána Českému telekomunikačnímu úřadu.

Dne 11. února 2005 se uskutečnilo na Českém telekomunikačním úřadě druhé (poslední) zasedání řídícího výboru pro výběrové řízení na udělení telekomunikační licence ke zřizování a provozování veřejné mobilní telekomunikační sítě ve standardu UMTS.

Hlavním bodem jednání řídícího výboru bylo posouzení předložené žádosti a zhodnocení, zda předložená žádost vyhovuje Zadávací dokumentaci pro první stupeň výběrového řízení. Na základě výsledků hodnocení žádosti řídící výbor zpracoval zprávu o posouzení a hodnocení žádosti, kterou v prvním stupni výběrového řízení předložila dne 2. února 2005 společnost Oskar Mobil a. s. Zpráva byla předána Českému telekomunikačnímu úřadu.

Řídící výbor ve své zprávě konstatoval, že žádost, předložená společností Oskar Mobil a. s., splňuje všechny požadavky stanovené zákonem č.151/2000 Sb., o telekomunikacích a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a Zadávací dokumentací prvního stupně výběrového řízení.

Český telekomunikační úřad rozhodne o udělení telekomunikační licence na základě výsledků prvního stupně výběrového řízení do 28. února 2005.

ČTÚ

Oskar je jediný ze tří tuzemských operátorů, který licenci na síť, která umožní vysokorychlostní přenosy dat na mobilech, nevlastní. Firma by měla za licenci zaplatit dvě miliardy korun. V případě, že Oskar nakonec licenci nekoupí, chce ji úřad nabídnout ve druhém kole tendru dalším operátorům. Podle zdrojů agentury Reuters je však Oskar připraven dvě miliardy za licenci zaplatit. Mluvčí Petr Šindler informaci odmítl komentovat.

"Máme zájem o UMTS licenci, protože jsme přesvědčeni, že toto budoucí významné rozšíření naší sítě představuje rozumnou investici a bude mít významnou hodnotu pro naše zákazníky," řekl ČTK Šindler s tím, že firma nyní bude čekat na další kroky ČTÚ.

Konkurenčnímu Eurotelu a T-Mobile se nelíbí především požadovaná cena za licenci. Ta je totiž o více než 1,5 miliardy nižší než částka, kterou operátoři za UMTS zaplatili v roce 2001. Podle dřívějšího vyjádření ministra informatiky Vladimíra Mlynáře vláda při stanovování ceny vycházela z vývoje hodnoty licencí v zahraničí i z toho, že konkurenti Oskara získali při přípravě služby náskok a spustí ji zřejmě dříve.

Tržní cena licence se podle ministra pohybuje kolem miliardy korun. Zbytek stanovené ceny tvoří prémie za zachování srovnatelné konkurence na trhu.

Společnosti Eurotel a T-Mobile se zavázaly spustit UMTS na části území Prahy v lednu 2006. Původně firmy počítaly se zprovozněním o rok dříve, ale dosáhly odkladu výměnou za závazek splatit cenu licencí nikoli do roku 2011, ale v letošním roce. Za licence dohromady zaplatí téměř 7,4 miliardy Kč.

Výhodou tzv. sítí třetí generace UMTS proti GSM má být vedle univerzálního celosvětového využití několikanásobně rychlejší přenos dat. UMTS však již nyní konkurují technologie jako CDMA či EDGE, které s nižšími náklady rovněž umožňují rychlejší přenosy dat v mobilních sítích.

ČTK

Článek ze dne 12. února 2005 - sobota