logo itpoint.cz

Oskar získal třetí licenci na provoz UMTS v ČR

Oskar Mobil a.s. získal telekomunikační licenci pro zřízení a provozování třetí veřejné telekomunikační sítě ve standardu UMTS. Licence byla udělena dnes Českým telekomunikačním úřadem. Konkurenčnímu Eurotelu a T-Mobile se nelíbí, že Oskar licenci získal za výrazně nižší cenu. "Nerozumíme tomu, proč by hráči na jednom trhu měli mít tak výrazně odlišné podmínky pro své podnikání," řekl mluvčí T-Mobile Jiří Hájek ...

Oskar Mobil a.s. získal telekomunikační licenci pro zřízení a provozování třetí veřejné telekomunikační sítě ve standardu UMTS. Licence byla udělena dnes Českým telekomunikačním úřadem.

"Získání licence pro síť třetí generace pro nás představuje významný krok při plánování našeho dalšího rozvoje a růstu," říká Karla D. Stephens, generální ředitelka Oskara. "UMTS nám umožní nabídnout zákazníkům novou generaci datových služeb v závislosti na tom, jak se bude trh dále vyvíjet."

Oskar Mobil a.s. souhlasil se zaplacením částky 2 miliard korun za poskytnutí licence v souladu  s návrhem vlády České republiky, splatné ve splátkách během pěti let. Licence byla udělena na 20 let provozu a její podmínkou je spuštění sítě v Praze nejpozději do 1. ledna 2008.

Síť třetí generace umožní provoz dokonalejších datových služeb a přístup k pokročilým mobilním aplikacím.

Oskar

Info ČTÚ

Český telekomunikační úřad udělil dne 23. února 2005 licenci UMTS společnosti Oskar Mobil a.s.

V souladu s časovým plánem výběrového řízení na udělení telekomunikační licence ke zřizování a provozování veřejné mobilní telekomunikační sítě ve standardu UMTS a na základě výsledků prvního stupně tohoto výběrového řízení, udělil dne 23. února 2005 Český telekomunikační úřad licenci UMTS společnosti Oskar Mobil a.s.

Ing. David Stádník, v.r.
předseda
Českého telekomunikačního úřadu

Info ČTK

Operátor Oskar Mobil získal 23.2. 2005 od Českého telekomunikačního úřadu licenci pro vybudování a provoz mobilní sítě třetí generace UMTS. Firma za licenci zaplatí během pěti let dvě miliardy korun. Oskar to oznámil v tiskové zprávě. Síť, umožňující vysokorychlostní přenosy dat, musí firma v Praze zprovoznit do ledna 2008, tedy dva roky po Eurotelu a T-Mobile. Ty licenci získaly v roce 2001 dohromady za 7,4 miliardy korun. Nejmladší mobilní operátor licenci získal na 20 let. Síť UMTS by měla umožnit multimediální služby, včetně přenosu videa do mobilního telefonu.

Pozdější termín pro spuštění sítě nepředstavuje podle analytika Tomáše Gaťka výraznější nevýhodu, protože v případě rychlého rozjezdu služby u konkurence může Oskar uvedení UMTS urychlit. "Cena je samozřejmě lepší, než zaplatil Eurotel a T- Mobile, ale zase vyšší, než se spekulovalo, že Oskar chce zaplatit," uvedl.

Konkurenčnímu Eurotelu a T-Mobile se nelíbí, že Oskar licenci získal za výrazně nižší cenu. "Nerozumíme tomu, proč by hráči na jednom trhu měli mít tak výrazně odlišné podmínky pro své podnikání," řekl ČTK mluvčí T-Mobile Jiří Hájek.

Podle dřívějšího vyjádření ministra informatiky Vladimíra Mlynáře vláda při stanovování ceny vycházela z vývoje hodnoty licencí v zahraničí i z toho, že konkurenti Oskara získali při přípravě služby náskok a spustí ji zřejmě dříve.

Společnosti Eurotel a T-Mobile měly původně spustit UMTS na území Prahy již letos, ale dosáhly ročního odkladu výměnou za závazek splatit cenu licencí nikoli do roku 2011, ale v roce 2004. Eurotel za licenci zaplatil 3,54 miliardy a T-Mobile 3,81 miliardy korun.

Výhodou sítí třetí generace UMTS proti GSM má být vedle univerzálního celosvětového využití několikanásobně rychlejší přenos dat. Rozvoj sítí ve světě se ale kvůli finanční vyčerpanosti operátorů po nákupu licencí o několik let zpozdil. v některých zemích proto operátoři požádali o odklad komerčního spuštění služeb. První komerční UMTS síť začala fungovat v Japonsku. V Evropě služby sítí 3. generace nabízejí operátoři například v Rakousku, Německu, Velké Británii nebo Itálii.

UMTS nyní konkurují technologie jako CDMA či EDGE, které s nižšími náklady rovněž umožňují rychlejší datové přenosy v mobilních sítích.

Článek ze dne 24. února 2005 - čtvrtek