logo itpoint.cz

Plné digitální vysílání začne po roce 2010

Odstupující ministr informatiky Vladimír Mlynář míní, že novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, kvůli níž se rozcházejí názory na vyhlášený tendr na digitální televizní licence, bude letos na podzim. Ve stejné době by měl být stanoven harmonogram, podle kterého se v České republice začne vypínat současné analogové vysílání. Digitální vysílání by mělo dát vzniknout v českém éteru šest sítí, každá o čtyřech programech.

Podle vyjádření odstupujícího ministra informatiky Vladimíra Mlynáře, začne plné digitální vysílání v České republice po roce 2010. "Můj odhad je, že plné služby digitalizace jsou otázkou po roce 2008, ale spíše po roce 2010," řekl Mlynář na konferenci o digitálních médiích.

Mlynář míní, že novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, kvůli níž se rozcházejí názory na vyhlášený tendr na digitální televizní licence, bude letos na podzim. Ve stejné době by měl být stanoven harmonogram, podle kterého se v České republice začne vypínat současné analogové vysílání.

Podle ministra, který v souvislosti s krizí vlády Stanislava Grosse podal demisi, je nereálná podpora digitalizace ze strany státu. Dalo by se sice podle něj uvažovat o zvýhodnění nákupu přístrojů nutných pro příjem digitálního signálu, takzvaných set- top boxů, přeřazením do nižší daňové skupiny. Tento postup by se však podle něj setkal s negativním ohlasem ze strany EU, kdy by taková podpora mohla být považovaná za nerovnoměrný přístup.

Mlynář také míní, že soukromé stanice Nova a Prima, stejně jako regionální programy, by měly mít nárok na přechod z analogového na digitální licence ze zákona. Platnost takové licence by byla 12 let.

O způsob přechodu vedou Nova a Prima spor s Radou pro rozhlasovém a televizním vysílání. Rada zamítla Nově a Primě rozšířit jejich kmitočty tak, aby mohly vysílat i v nyní budovaných digitálních sítích. Obě stanice se obrátily na soud - v případě Primy zrušil rozhodnutí rady a vrátil jej radě zpět k projednání.

Digitální vysílání by mělo dát vzniknout v českém éteru šest sítí, každá o čtyřech programech. Lidé by se také měli dočkat doplňkových služeb, například posílání mailů, možnosti nakupování či sázení za pomoci obrazovky či podrobných informací o vysílaných pořadech.

ČTK

Článek ze dne 18. dubna 2005 - pondělí