logo itpoint.cz

Počet pevných linek Českého Telecomu loni klesl o 217 000

Snížil se i počet provolaných minut. Lidé naopak stále více používají mobilní telefony. Počet aktivních SIM karet se loni zvýšil o více než milion na téměř 10,8 milionu, z toho 43 procent obsluhuje dceřiná firma Telecomu Eurotel. Vyplývá to z údajů Telecomu a mobilních operátorů.

Počet pevných linek, které provozuje Český Telecom, loni klesl o 217.000 na 3,37 milionu připojení. Snížil se i počet provolaných minut. Lidé naopak stále více používají mobilní telefony. Počet aktivních SIM karet se loni zvýšil o více než milion na téměř 10,8 milionu, z toho 43 procent obsluhuje dceřiná firma Telecomu Eurotel. Vyplývá to z údajů Telecomu a mobilních operátorů.

Zatímco hlasový provoz z pevných linek se loni snížil o 18 procent, výrazně vzrostlo jejich využití pro přístup na internet a datové služby. Celkový počet zákazníků, kteří využívají u skupiny Telecomu internet, loni vzrostl o pětinu na 1,04 milionu. Vysokorychlostní připojení přes ADSL používalo na konci roku 101.000 klientů, tedy o 86.000 více než na začátku roku.

Výnosy z datových a internetových služeb však zatím nedokáží vyrovnat pokles příjmů z hlasových služeb. Celkově loni výnosy z pevných linek klesly o šest procent na 34,4 miliardy korun.

Podle generálního ředitele Telecomu Gabriela Berdára by propad nemusel nastat, pokud by Český telekomunikační úřad umožnil vyrovnání cen nad úroveň nákladů, hlavně zvýšení měsíčního paušálního poplatku, který firma dotuje ze zisku jiných služeb. O nových cenách nyní Telecom s úřadem jedná.

S poklesem výnosů z pevných linek zejména kvůli mobilní konkurenci se potýkají i operátoři z okolních zemí. Například maďarský Matáv loni zaznamenal pokles příjmů o sedm procent. Počet uživatelů pevných linek firmě klesl o 0,2 procenta a objem spojení se snížil o 3,6 procenta. Polskému TPSA klesly tržby z pevných linek o téměř o 15 procent.

V počtu linek na zaměstnance přitom tito operátoři za Telecomem zaostávají. V Telecomu připadá na zaměstnance 383 linek, u TPSA a Matávu to bylo o deset, respektive o 18 linek na zaměstnance méně.

ČTK

Článek ze dne 18. února 2005 - pátek