logo itpoint.cz

Počet uživatelů MMS přesáhl dva miliony

Počet uživatelů multimediálních zpráv z mobilních telefonů se od loňského pololetí zdvojnásobil a přesáhl dva miliony lidí. Růst zájmu operátoři spojují s významnými sportovními akcemi i výrazným poklesem ceny mobilních telefonů s fotoaparátem.

Počet uživatelů multimediálních zpráv z mobilních telefonů se od loňského pololetí zdvojnásobil a přesáhl dva miliony lidí. Vyplývá to z informací operátorů pro ČTK. Růst zájmu operátoři spojují s významnými sportovními akcemi i výrazným poklesem ceny mobilních telefonů s fotoaparátem.

S posíláním fotografií, obrázků a melodií přišly na podzim 2002 společnosti Eurotel a T-Mobile. Ve využití služby zpočátku bránilo malé množství cenově dostupných telefonů. Jejich cena se z původní úrovně kolem 20.000 korun několikanásobně snížila. V současnosti mají operátoři v nabídce kolem dvou desítek přístrojů. Uživatelé si mohou nejen posílat fotografie pořízené mobilním telefonem, ale mohou si stahovat obrazové zpravodajství, pohlednice či videosekvence.

Mobilní operátor T-Mobile registruje podle mluvčího Jiřího Hájka více než milion uživatelů, kteří mají MMS aktivované. Počet zákazníků, kteří loni v prosinci odeslali alespoň jednu multimediální zprávu, se meziročně zvýšil o více než 300 procent a podobně vzrostl i počet odesílaných zpráv.

Operátoři podle mluvčího Oskara Petra Šindlera zaznamenali růst zájmu o posílání MMS zejména o loňských letních prázdninách a o Vánocích. Na konci roku 2004 mělo multimediální služby u Oskara aktivováno přes 300.000 uživatelů, což je zhruba o 140 procent více než v květnu stejného roku.

Eurotel sdělí aktuální údaj o počtu uživatelů MMS až příští týden spolu s hospodářskými výsledky. Podle neoficiálních informací se počet uživatelů výrazně neliší od T-Mobile.

Počet posílaných zpráv MMS podle Hájka letos dále poroste. "Již dnes nemusejí zákazníci zdaleka tolik jako v počátcích služby přemýšlet, zda ten, komu chtějí poslat MMS zprávu, má, nebo nemá patřičný telefon," dodal. Uživatelé navíc mohou posílat z mobilního telefonu zprávy o velikosti až 300 kilobajtů, což umožňuje poslat najednou až deset fotografií pořízených telefonem.

Na českém trhu bylo na konci loňského roku 10,8 milionu aktivních mobilních telefonů. Na sto obyvatel tak připadalo 106 přístrojů.

ČTK

Článek ze dne 11. února 2005 - pátek