logo itpoint.cz

Polycom - nový standard v 14 kHz super-širokopásmovém kódování audia

International Telecommunications Union (ITU) schválila technologii Polycom Siren14 jako nový standard v 14 kHz super-širokopásmovém kódování audia. Oproti jiným kodekům nabízí Siren14 řadu vylepšení, díky nimž mimo jiné snižuje zatížení baterií nabíjených zařízení a zvyšuje tak maximální dobu provozu. Najde tedy využití i u PDA, mobilních telefonů a dokonce i u náramkových hodinek.

Americká společnost Polycom Inc., nejvýznamnější světový výrobce videokonferenčních zařízení, oznámila, že International Telecommunications Union (ITU) schválila technologii Polycom Siren14 jako nový standard v 14 kHz super-širokopásmovém kódování audia.

Tato technologie, která nese označení ITU-T Recommendation G.722.1 Annex C, nabízí kvalitu blízkou CD. Potřebuje méně počítačového výkonu a vytížení sítě než alternativní technologie jako MPEG4, AAC-LD, eACC+ nebo AMR-WB+. 
Siren14 posílá audio rychlostí 24, 32 nebo 48 kbps. Pro srovnání : MPEG4 AAC-LD vyžaduje přibližně dvakrát tolik při stejné kvalitě a navíc ještě potřebuje větší výkon.

Oproti jiným kodekům nabízí Siren14 řadu vylepšení, díky nimž mimo jiné snižuje zatížení baterií nabíjených zařízení a zvyšuje tak maximální dobu provozu. Najde tedy využití i u PDA, mobilních telefonů a dokonce i u náramkových hodinek.

Tato technologie zajišťuje přenos 100 procent zvuků, které je schopný slyšet průměrný dospělý. Není však založena na hlasovém modelu, takže umožňuje přenášet i jiné zvuky a hudbu. Siren14 má pouze 40-ti milisekundové zpoždění dané kódovacím algoritmem.

Polycom při vývoji tohoto kodeku využil zkušenosti ze svých prací na několika starších kodecích pro kódování videa i audia (například Siren7, H.264, H.239). S těmito kodeky Polycom dosahuje výborných výsledků, o čemž svědčí licencování Siren7 řadě společností včetně Aethra, Marconi, Microsoft, Mitsubishi, Radvision a VCON.

Vysokou kvalitu této technologie potvrzují zkušenosti Manhattan School of Music, která využívá schopnosti Siren14 při přenášení koncertů a výuce hudby pomocí videokonferenčních zařízení Polycom VSX(TM) 8000. Ta byla speciálně navržena pro větší místnosti.

Americká společnost Polycom patří mezi největší světové poskytovatele komunikačních řešení. Její podíl na světovém trhu videokonferencí činí asi 50 procent. Je také významným dodavatelem audiokonferenčních zařízení.

Autorizovaným distributorem zařízení Polycom je v ČR pražská firma Gesto Communications. Dodala několik set jejích výrobků řadě organizací, včetně státních úřadů, významných průmyslových organizací a finančních ústavů.

Gesto Communications

Článek ze dne 23. května 2005 - pondělí