logo itpoint.cz

Poplatek za přenositelnost čísla bude symbolický

Poplatek za přenositelnost čísla mobilního telefonu by podle ministra Mlynáře neměl být tak velký, aby uživatelům bránil ve změně operátora. Podmínky určí vyhláška ČTÚ a neměl by být nějakým limitem pro přenositelnost. Pokud bude, bude symbolický, jako např. cena jednoho piva v Praze, tedy asi do 50 korun ...

Poplatek za přenositelnost čísla mobilního telefonu by neměl být tak velký, aby uživatelům bránil ve změně operátora. Řekl to v pondělí na rozhlasové stanici BBC ministr informatiky Vladimír Mlynář. "Podmínky určí vyhláška Českého telekomunikačního úřadu a ujišťuji vás, že poplatek nebude nějakým limitem pro přenositelnost. Pokud bude, bude symbolický," uvedl.

Jako příklad symbolického poplatku uvedl cenu jednoho piva v Praze, tedy asi do 50 korun.

Přenositelnost znamená, že zákazník si může nechat číslo mobilního telefonu i při změně operátora. Pro operátory to bude znamenat finanční náklady. Například T-Mobile podle BBC uvedl, že jeho náklady se budou pohybovat v desítkách milionů eur, Eurotel odhaduje celkové náklady na miliardu korun.

Mlynář zdůraznil, že přenositelnost čísel je dána evropskou směrnicí a nelze se jí tedy vyhnout. "Operátoři to promítnou do svých nákladů. Ty náklady nejsou vůbec tak velké, jak se tvrdí. A operátoři mají dostatečné zisky, aby toto zavedli na trh," dodal. Přenositelnost by měla začít platit již od příštího roku.

ČTK

Článek ze dne 19. ledna 2005 - středa