logo itpoint.cz

Sdružení CESNET zvýšilo kapacitu připojení sítě CESNET2 do peeringového uzlu NIX.CZ na unikátních 20 Gb/s

Jedná se o vůbec nejvyšší rychlost, kterou je některá z tuzemských sítí s uzlem NIX.CZ propojena. Připojení sítě CESNET2 je realizováno prostřednictvím dvou na sobě nezávislých optických okruhů. Každý z nich dosahuje rychlosti 10 Gb/s.

Sdružení CESNET zvýšilo na konci letošního ledna kapacitu připojení národní sítě pro vědu, výzkum, vývoj a vzdělávání CESNET2 do peeringového uzlu NIX.CZ na 20 Gb/s. Jedná se o vůbec nejvyšší rychlost, kterou je některá z tuzemských sítí s uzlem NIX.CZ propojena. Připojení sítě CESNET2 je realizováno prostřednictvím dvou na sobě nezávislých optických okruhů. Každý z nich dosahuje rychlosti 10 Gb/s.

Pokud jde o připojení do zahraničí, síť CESNET2 disponuje dvěma nezávislými spoji. Jeden vede k pražskému uzlu evropské sítě GÉANT a má kapacitu 2,5 Gb/s. Touto trasou prochází především provoz mezi akademickými institucemi. Druhá zahraniční linka je na první zcela nezávislá. Jejím dodavatelem je Telia a vede do Spojených států. Nabízí přenosovou rychlost 800 Mb/s a slouží jako hlavní zahraniční spoj sítě CESNET2 pro komunikaci s běžným, neboli komerčním Internetem.

Na konci loňského roku uvedl CESNET do provozu první páteřní linku realizovanou technologií DWDM s přenosovou rychlostí 10 Gb/s. Ostatní páteřní okruhy sítě CESNET2 využívají technologie POS (Packet Over SONET) s přenosovou kapacitou 2,5 Gb/s a gigabitový Ethernet s kapacitou 1 Gb/s. Trasy do menších uzlů nabízejí rychlosti v rozsahu od 10 do 100 Mb/s. Jejich kapacita je průběžně zvyšována v souladu s potřebami a reálným provozem konkrétních uzlů.

CESNET

Článek ze dne 7. února 2005 - pondělí