logo itpoint.cz

Šéf Telecomu při cestě do nemocnice střílel po jiném autě

Zraněného po útoku převážela přítelkyně do nemocnice. Cestou generální ředitel několikrát vystřelil legálně drženou zbraní po vozidle, jehož osádku pokládal za útočníky. Nikdo z mužů nebyl zraněn, pan Berdár totiž střílel pouze na vozidlo," řekla středočeská policejní mluvčí Soňa Budská. Vyšetřovatel také potvrdil, že auto po Berdárově střelbě havarovalo - vjelo do příkopu.

Generální ředitel Českého Telecomu Gabriel Berdár, kterého minulý týden v pátek večer napadli a zmlátili před jeho domem dva muži, při cestě do nemocnice začal střílet po vozidle domnělých pachatelů. Zatím však vše nasvědčuje tomu, že se spletl. Policie nyní prošetřuje oba incidenty.

 Gabriel Berdár Berdár byl napaden ve svém bydlišti v Praze - východ 6. května kolem 22:30. "Jeho zranění jsou naštěstí lehkého charakteru. Zraněného po útoku převážela přítelkyně do nemocnice. Cestou generální ředitel několikrát vystřelil legálně drženou zbraní po vozidle, jehož osádku pokládal za útočníky. Nikdo z mužů nebyl zraněn, pan Berdár totiž střílel pouze na vozidlo," řekla středočeská policejní mluvčí Soňa Budská.

Vyšetřovatel Milan Kapek řekl, že útok na Berdára vyšetřuje pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví. Tato právní kvalifikace však nemusí být konečná, policisté ještě čekají na výsledky lékařské zprávy.

"O druhém incidentu jsme zatím nerozhodli, protože se prohledávalo poškozené auto. Ohledně právní kvalifikace musíme počkat," uvedl Kapek. Kriminalisté podle něj musí zjistit způsobenou škodu na vozidle a charakter střelby. Poté zřejmě posoudí, zda šlo o přestupek nebo o trestný čin.

Vyšetřovatel také potvrdil, že auto po Berdárově střelbě havarovalo. "Vjelo do příkopu," upřesnil.

Berdár byl napaden, když se vrátil ze dvoudenní služební cesty z Londýna. O útoku také v úterý informovaly deníky Blesk a Hospodářské noviny. Berdára pachatelé zřejmě udeřili železnou tyčí do hlavy. Motivem útoku jsou podle poškozeného asi zveřejněné informace o odměnách vedení Českého Telecomu.

"Informace o mých odměnách jsem až do tohoto incidentu považoval pouze za neetické, od této chvíle vím, že jsou pravděpodobně příčinou fyzického násilí," řekl Blesku Berdár. Policisté jeho tvrzení nezpochybňují, říkají ale, že pro něj zatím nemají žádný důkaz.

"Je to jeho dojem, může být pravdivý, byť tomu zatím nic nenasvědčuje. My se předběžně kloníme k možnosti, že šlo o náhodné napadení při pokusu o vloupání do jeho domu," řekl HN Kapek. Policie ještě o víkendu zatkla dva muže, kteří se v době útoku pohybovali v okolí Berdárova domu. Nyní se však ukazuje, že nejspíš nemají s útokem nic společného, píšou HN.

Berdár je v motolské nemocnici a mohl by být propuštěn do konce týdne. Podle vedení Českého Telecomu utrpěl mnohočetná poranění, ale jeho zdravotní stav se rychle zlepšuje a v blízké době se vrátí do práce.

Manažeři velkých firem výši svých platů zveřejňovat nemusí. Podle předpisu, který platil od loňského května, by musely firmy do letošního 2. května údaje o platech uvést ve svých výročních zprávách. Koncem letošního dubna však vstoupil v platnost zákon, který je této povinnosti zbavil. Odměny tak nezveřejnil ani Český Telecom. Veřejná je pouze informace, že pětičlenné představenstvo firmy si mezi sebe vloni rozdělilo 52 milionů korun.

ČTK

Článek ze dne 11. května 2005 - středa