logo itpoint.cz

Siemens a BenQ přicházejí s partnerstvím Kleinfeld

Tchajwanská společnost BenQ, která vyrábí mobilní telefony a další spotřební elektroniku jako digitální fotoaparáty, skenery a LCD obrazovky, získá oblast mobilních telefonů společnosti Siemens s více než 6 000 zaměstnanci po celém světě. Centrála firmy bude sídlit v Mnichově. Uzavření dohody se očekává ve čtvrtém čtvrtletí obchodního roku společnosti Siemens. Siemens bude do společnosti BenQ investovat ve formě nákupu firemních akcií. Transakce také zahrnuje práva na značku a jméno Siemens, které bude BenQ moci používat po dobu pěti let.

Tchajwanská společnost BenQ, která vyrábí mobilní telefony a další spotřební elektroniku jako digitální fotoaparáty, skenery a LCD obrazovky, získá oblast mobilních telefonů společnosti Siemens s více než 6 000 zaměstnanci po celém světě. Centrála firmy bude sídlit v Mnichově. Uzavření dohody se očekává ve čtvrtém čtvrtletí obchodního roku společnosti Siemens. "Tímto partnerstvím jsme nalezli udržitelné a perspektivní řešení pro oblast mobilních telefonů. BenQ a Siemens se vzájemně ideálně doplňují. Naše silné stránky posílíme o vysoce úspěšné spotřebitelské odvětví firmy BenQ. Navíc se dobře doplňujeme i geograficky. BenQ má velmi silnou pozici v Asii a tímto partnerstvím získá přístup na trhy v Evropě a Latinské Americe, na kterých máme silnou pozici my," řekl Klaus Kleinfeld, předseda představenstva společnosti Siemens AG.

Siemens bude do společnosti BenQ investovat ve formě nákupu firemních akcií. Transakce také zahrnuje práva na značku a jméno Siemens, které bude BenQ moci používat po dobu pěti let. Prezident a předseda představenstva společnosti BenQ K. Y. Lee k celé transakci dodává: "Akvizicí oblasti mobilních telefonů společnosti Siemens se velmi rychle přibližujeme našemu cíli stát se jedním z vedoucích světových hráčů v oblasti mobilních telefonů. Naše strategie expanze bude touto dohodou silně podpořena, protože se můžeme spolehnout na globální organizaci s výbornými zaměstnanci, dobře zavedené prodejní kanály a vynikající zákaznické portfolio. Síla značky Siemens podporuje naši strategii. Vítám připojení manažerských zdrojů společnosti Siemens a těším se na spolupráci s týmem Siemens. Jsem plně přesvědčen, že akvizice přinese velké množství příležitostí k posílení naší společnosti na spotřebitelském trhu, a jsem si jist, že naši akcionáři tento názor sdílejí."

Touto akvizicí se BenQ stane jedním z vedoucích světových výrobců mobilních telefonů. Oba partneři se ve svých silných stránkách ideálně doplňují. Kromě svých aktivit s mobilními telefony GSM je tato tchajwanská firma také výrobcem produktů spotřební elektroniky jako jsou LCD displeje, notebooky, fotoaparáty a skenery. Akvizice posílí portfolio mobilních telefonů společnosti BenQ. BenQ se v budoucnosti chystá mobilní telefony zařadit do svých klíčových obchodních aktivit.

Na domácím asijském trhu se BenQ již řadí mezi nejrychleji rostoucí výrobce v segmentu mobilních telefonů. Partnerství se společností Siemens umožní firmě BenQ realizovat ambiciózní plán mezinárodní expanze. Siemens nabízí BenQ globálně fungující organizaci s vedoucí pozicí na trhu v západní a východní Evropě a na rostoucím trhu v Latinské Americe. Touto akvizicí získá BenQ také celosvětově známou značku, technologii pro mobilní telefonii a globální přístup k široké zákaznické základně společnosti Siemens. BenQ navíc získá vynikající výrobní závody společnosti Siemens na třech světových kontinentech.

Ve firmě BenQ našel Siemens ideálního partnera pro dlouhodobé zachování a zabezpečení odvětví mobilních telefonů, a to ku prospěchu zaměstnanců, zákazníků a dodavatelů. BenQ získá všechny vývojové a výrobní závody v brazilském Manausu a německém Kamp-Lintfortu, centrální činnosti a obchodní a marketingovou organizaci. Továrna v Šanghaji v Číně, která je provozována v rámci joint venture s čínskou partnerskou společností, bude i nadále vývojovým a výrobním závodem. BenQ poskytl záruky za plné využití kapacity tohoto závodu na období tří let. V závislosti na smlouvě s naším partnerem v tomto joint venture převezme BenQ v budoucnu i tuto kapacitu.

"Při rozhodování o kupci pro nás bylo důležitým faktorem pokračování provozu závodu v Kamp-Lintfortu. Podle doplňkové smlouvy o kolektivním vyjednávání jsme vytvořili našim lidem do budoucna dobré podmínky. Zároveň jsme s našimi zaměstnanci dohodli taková opatření, která zajistí konkurenceschopnost tohoto závodu," sdělil Kleinfeld.

Obě společnosti se dohodly na úzkém partnerství. V rámci transakce získá Siemens nové akcie společnosti BenQ v hodnotě 50 milionů euro a bude se spoléhat na BenQ jako preferovaného partnera pro end-to-end řešení v mobilních komunikacích. "Siemens bude i nadále svým zákazníkům v telekomunikační oblasti nabízet přímé nákupní příležitosti dle jejich potřeb. Ve společnosti BenQ jsme nalezli partnera, který nám dodá potřebné produkty. Navíc s ní budeme úzce spolupracovat na výzkumu a vývoji. V rámci partnerství chceme také společně oslovovat zákazníky a pracovat na obchodních aktivitách," dodal Lothar Pauly, předseda představenstva Siemens, divize Komunikace.

Dozorčí rada společnosti Siemens AG v Berlíně a Mnichově a představenstvo BenQ tuto transakci odsouhlasily. Dohodu stále ještě musí potvrdit valná hromada akcionářů společnosti BenQ.

Společnost BenQ má vedoucí postavení v oblasti síťových digitálních lifestylových přístrojů a zkušenosti i v zobrazování, ukládání a bezdrátové a širokopásmové oblasti. Společnost má přes 13 895 zaměstnanců po celém světě a silnou globální obchodní, marketingovou síť služeb v oblasti Asie a Pacifiku, Evropě a Severní i Jižní Americe. BenQ vlastní výzkumné a vývojové závody na Tchajwanu (Hsinchu Lab), Číně (vývojové centrum Suzhou) a v americkém státě Kalifornie (Wireless Technology Center). Na výzkumu a vývoji se podílí více než 2000 zaměstnanců v Suzhou, Tajpeji, Taoyuanu, Hsinchu a San Diegu. BenQ vlastní 2 162 světových patentů. Tržby za rok 2004 přesáhly 5 miliard dolarů.

Siemens & BenQ

Článek ze dne 8. června 2005 - středa