logo itpoint.cz

Služby digitální televize a rozhlasu pro uživatele mobilních telefonů

Finská společnost Nokia založila alianci se skupinou mediálních a telekomunikačních firem z Tchaj-wanu. Jejím prostřednictvím bude nabízet služby digitální televize a rozhlasu pro uživatele mobilních telefonů a přenosných bezdrátových zařízení. Aliance firem zahájí pilotní projekt na Tchaj-wanu zhruba v polovině letošního roku, přičemž televizní vysílání budou schopné přijímat přístroje Nokia 7710.

Finská společnost Nokia založila alianci se skupinou mediálních a telekomunikačních firem z Tchaj-wanu. Jejím prostřednictvím bude nabízet služby digitální televize a rozhlasu pro uživatele mobilních telefonů a přenosných bezdrátových zařízení.

Tchaj-wan se tak stane první zemí na asijském kontinentě, která takový pilotní program nabídne. Nokia už ale tento projekt začala zkoušet minulý týden v okolí Helsinek, k čemuž využila své speciální telefony. Podle Nokie byly zkoušky úspěšné.

"Pokrytí mobilními telefony na Tchaj-wanu přesahuje 100 procent a na ostrově loni začala vysílat digitální televize. Na rozvoj televize na mobilních telefonech je tedy správný čas," řekl k plánům Nokie její viceprezident Richard Sharp.

Řada lidí na Tchaj-wanu má více než jeden mobilní telefon, což vysvětluje, že je pokrytí vyšší než 100 procent. Tchaj-wan má přitom nejvyšší pokrytí mobilními službami na světě, napsala dnes agentura Reuters.

Členy nově zformované aliance jsou i firmy Chunghwa Telecom, což je největší telekomunikační společnost na Tchaj-wanu, výrobce kompaktních disků CMC Magnetics, který se zaměřuje na distribuci digitálního obsahu, a několik televizních a rozhlasových stanic z Tchaj-wanu.

Aliance firem zahájí pilotní projekt na Tchaj-wanu zhruba v polovině letošního roku, přičemž televizní vysílání budou schopné přijímat přístroje Nokia 7710. Vysílání bude ve formátu DVB-H (z anglického Digital Video Broadcast for Handheld). O nákladech na zavedení služby ale firmy zatím neinformovaly.

ČTK

Článek ze dne 15. března 2005 - úterý