logo itpoint.cz

Sněmovna žádá mediální radu, aby počkala s digitálními licencemi

Poslanci vyzvali mediální radu, aby zatím neudělovala licence na digitální vysílání a míní, že nynější mediální zákon k udělení licencí nedává dostatečnou právní oporu ...

Poslanci vyzvali mediální radu, aby zatím neudělovala licence na digitální vysílání. Poslanci míní, že nynější mediální zákon k udělení licencí nedává dostatečnou právní oporu. Šéf rady Petr Pospíchal ale dolní komoře nic takového neslíbil. Radní by podle poslanců měli počkat na novelu mediálního zákona, kterou ale parlament začne projednávat v tomto týdnu.

Sněmovna na radu apelovala usnesením, které schválila hlasy 78 ze 102 přítomných. Místopředseda sněmovní mediální komise Petr Pleva (ODS) soudí, že pokud rada výzvu nevyslyší, měl by ji parlament odvolat.

Pospíchal na začátku dnešního jednání o digitalizaci nebyl, čímž řadu poslanců ještě víc rozladil. Později ale dorazil a mimo jiné řekl, že v radě převážil názor licenční řízení vyhlásit. "Dospěli jsme k závěru, že rada se musí řídit platným zákonem, a nikoli zákony budoucími," prohlásil.

Předseda i většina členů rady si myslí, že tento státní orgán může a má o digitálních licencích rozhodovat již za současných podmínek. Někteří poslanci ale soudí, že ty nedávají dost právní jistoty, a ČR by tedy mohly hrozit nové spory o ochranu investic.

Rada vyhlásila výběrové řízení na licence ve dvou ze tří prozatímních multiplexů. Digitální vysílání by mělo lidem přinést lepší obraz, více programů a doplňkové služby, například možnost posílání mailů či více informací o vysílaných pořadech.

ČTK

Článek ze dne 21. února 2005 - pondělí