logo itpoint.cz

Stát si chce po prodeji Českého Telecomu podržet zástupce v dozorčí radě

Podle návrhu pro středeční jednání vlády, by měl mít Fond národního majetku svého zástupce v radě tři roky po dokončení transakce. Součástí prodávaného balíku by měla být i zlatá akcie. Telefónica by měla uhradit desetinu z kupní ceny 82,623 miliardy korun do čtyř dnů od doručení podepsané kupní smlouvy. Zbytek má firma zaplatit do deseti dnů po splnění odkládacích podmínek, kterými jsou zejména schválení ze strany Evropské komise a tuzemských regulátorů.

I po prodeji celého svého podílu 51,1 procenta akcií v Českém Telecomu španělské společnosti Telefónica si chce stát ponechat jednoho zástupce v dozorčí radě firmy. Podle návrhu pro středeční jednání vlády, by měl mít Fond národního majetku svého zástupce v radě tři roky po dokončení transakce. Součástí prodávaného balíku by měla být i zlatá akcie.

Telefónica by měla uhradit desetinu z kupní ceny 82,623 miliardy korun do čtyř dnů od doručení podepsané kupní smlouvy. Zbytek má firma zaplatit do deseti dnů po splnění odkládacích podmínek, kterými jsou zejména schválení ze strany Evropské komise a tuzemských regulátorů. Telefónica by měla za Telecom zaplatit v eurech přepočítaných podle kurzu 30,09 Kč/EUR přes zvláštní účet ČNB. V případě nevypořádání transakce firmě hrozí pokuta deset procent prodejní ceny.

Premiér Stanislav Gross (ČSSD) již jednání o prodeji Telecomu oficiálně zařadil do programu středečního jednání kabinetu. Pro rychlý prodej Telecomu je většina členů vlády přes to, že vláda v pátek ustála hlasování o nedůvěře ve sněmovně jen s podporou opoziční KSČM a všichni tři lidovečtí a jeden unionistický ministr již podali demisi. Proti prodeji jsou komunisté, ODS jej zcela nezavrhla, ale cenu považuje za nízkou.

Španělský operátor zvítězil ve výběrovém řízení před švýcarským Swisscomem (79,249 miliardy korun) a společností Belgacom (67,481 miliardy Kč). Nabídka čtvrtého konsorcia Blackstone/CVC/Providence a France Télécomu nebyla hodnocena, protože skupina si kladla podmínky, které mohly vést ke krachu prodeje nebo snížení kupní ceny. Vítězná nabídka Telefóniky předčila očekávání vlády i analytiků. V přepočtu 502 korun na akcii znamená zhruba čtvrtinovou prémii nad kurz v době podávání nabídek.

FNM, který při prodeji stát zastupuje, chce prodej dokončit v prvním pololetí letošního roku. Smlouvu s Telefónikou pak chce v případě schválení vládou uzavřít těsně po polovině dubna. Peníze z transakce využije pro financování fondů dopravy a bydlení, na nápravu ekologických škod a jedno procento poputuje na rozvoj širokopásmového internetu. Podle ČTK oslovených ekonomů by však peníze z prodeje Telecomu měly jít především na reformu penzí.

ČTK

Článek ze dne 5. dubna 2005 - úterý