logo itpoint.cz

Státní www.portal.gov.cz za miliony

Informovaný čtenář musel při čtení článku "Na státní web za miliony chodí jen minimum lidí" - z pátku 28.1. 2005 dojít k závěru, že redaktoři MF DNES prostě nemají Portál veřejné správy v oblibě. Jinak by nemohli být v jeho hodnocení tak nespravedliví.

Informovaný čtenář musel při čtení článku " Na státní web za miliony chodí jen minimum lidí" - z pátku 28.1. 2005 dojít k závěru, že redaktoři MF DNES prostě nemají Portál veřejné správy v oblibě. Jinak by nemohli být v jeho hodnocení tak nespravedliví. O adrese www.portal.gov.cz lze totiž psát dvěma způsoby.

Lze postupovat jako pan redaktor Kočička :

Portál nazvat pouhým "rozcestníkem pro další státní stránky", uvést - bez souvislostí a srovnání - náklady na jeho provoz a vše završit "vhodnou" statistikou návštěvnosti tzv. unikátních, tedy pouze nových návštěvníků. Skutečností ale přitom je, že Portál není pouhým rozcestníkem. Je oficiální úřední podatelnou, obsahuje unikátní kompletní adresář všech úřadů v republice atd., atd. Portál už využívá několik tisíc firem, které jeho prostřednictvím za všechny své zaměstnance elektronicky odevzdávají důchodové listy. A měříme-li úplnou návštěvnost včetně opakovaných přístupů, zjistíme, že Portál je pouhý rok po spuštění trvale jedním ze tří nejnavštěvovanějších webů státní správy.

Pokud stát čím dál víc informací a služeb převádí na elektronickou podobu, musí na internetu existovat jedno místo, kde občan s jistotou najde všechny informace a služby, za jejichž správnost stát ručí. A takovým místem je právě Portál.

Jeho úspěch a další rozvoj závisí na tom, zda tento nástroj komunikace mezi občany a úřady budeme používat.

Posměch a laciná kritika tomuto cíli nepomáhá.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář

Článek ze dne 15. února 2005 - úterý