logo itpoint.cz

Státní www.portal.gov.cz za miliony

Informovaný čtenář musel při čtení článku "Na státní web za miliony chodí jen minimum lidí" - z pátku 28.1. 2005 dojít k závěru, že redaktoři MF DNES prostě nemají Portál veřejné správy v oblibě. Jinak by nemohli být v jeho hodnocení tak nespravedliví.

Informovaný čtenář musel při čtení článku " Na státní web za miliony chodí jen minimum lidí" - z pátku 28.1. 2005 dojít k závěru, že redaktoři MF DNES prostě nemají Portál veřejné správy v oblibě. Jinak by nemohli být v jeho hodnocení tak nespravedliví. O adrese www.portal.gov.cz lze totiž psát dvěma způsoby.

Lze postupovat jako pan redaktor Kočička :

Portál nazvat pouhým "rozcestníkem pro další státní stránky", uvést - bez souvislostí a srovnání - náklady na jeho provoz a vše završit "vhodnou" statistikou návštěvnosti tzv. unikátních, tedy pouze nových návštěvníků. Skutečností ale přitom je, že Portál není pouhým rozcestníkem. Je oficiální úřední podatelnou, obsahuje unikátní kompletní adresář všech úřadů v republice atd., atd. Portál už využívá několik tisíc firem, které jeho prostřednictvím za všechny své zaměstnance elektronicky odevzdávají důchodové listy. A měříme-li úplnou návštěvnost včetně opakovaných přístupů, zjistíme, že Portál je pouhý rok po spuštění trvale jedním ze tří nejnavštěvovanějších webů státní správy.

Pokud stát čím dál víc informací a služeb převádí na elektronickou podobu, musí na internetu existovat jedno místo, kde občan s jistotou najde všechny informace a služby, za jejichž správnost stát ručí. A takovým místem je právě Portál.

Jeho úspěch a další rozvoj závisí na tom, zda tento nástroj komunikace mezi občany a úřady budeme používat.

Posměch a laciná kritika tomuto cíli nepomáhá.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář

Článek ze dne 15. února 2005 - úterý

Za kávu zaplatíte denně více než za antivirus! Využijte legální řešení.
Fakturace, EET, zakázky, objednávky atd pro spediční firmy, přepravce, prodejce.
Snadno ovladatelné programy od MRP. Pravidelné aktualizace, přijatelná cena.