logo itpoint.cz

Strom telecom uvádí řešení NGN

Společnost Strom telecom, výrobce moderních telekomunikačních zařízení, informačních systémů a technologií, oznámila dokončení vývoje softswitche, který je klíčovým stavebním kamenem a řídícím prvkem řešení pro sítě příští generace (NGN). Společnost Strom telecom se tak stává první českou společností, která nabízí vlastní NGN řešení.

Společnost Strom telecom, výrobce moderních telekomunikačních zařízení, informačních systémů a technologií, oznámila dokončení vývoje softswitche, který je klíčovým stavebním kamenem a řídícím prvkem řešení pro sítě příští generace (NGN). Společnost Strom telecom se tak stává první českou společností, která nabízí vlastní NGN řešení. Vývoj řešení AGNES (Advanced-Generation Network Solutions) probíhal od roku 2001.

Testování úplného NGN řešení v reálném provozu proběhne na podzim tohoto roku u největšího ruského městského fixního operátora, společnosti MGTS (Moskevská městská telefonní sít), kde Strom telecom již instaloval dva uzly speciálních služeb (USS) - řešení zajišťující tísňová volání a řadu informačních služeb, řídící bod služeb (SCP) pro služby inteligentních sítí, velkokapacitní telefonní centrum založené na technologii inteligentních sítí a další řešení. V současnosti probíhají dodávky zejména vysokokapacitních místních ústředen a IT řešení.

Koncepce řešení pro sítě příští generace od společnosti Strom telecom umožňuje operátorům využít výhod unifikované platformy bez ohledu na to, zda již provozují telekomunikační síť, nebo nově vstupují na trh. Je perspektivním řešením i pro poskytovatele internetových služeb, kteří mají zájem rozšířit svou nabídku i o hlasové služby.

"Sítě příští generace nabízejí operátorům možnost sjednotit přenos hlasových a datových služeb do jediné platformy. To jim přináší nejen provozní úspory, ale i možnost nabídnout zákazníkům řadu nových služeb. Koncepce NGN je také dalším krokem k rozvoji širokopásmového připojení, které umožní např. přenos TV a dalšího multimediálního obsahu, a to prostřednictvím jediné infrastruktury a jediné přípojky na straně zákazníka. NGN tak přinášejí např. i přístupnější videokonferencing," uvedl Pavel Bednář, ředitel vývoje společnosti Strom telecom.

"Sítě příští generace přinesou uživatelům možnost přístupu ke službám kdykoliv a kdekoliv. V důsledku toho zavedení standardních funkcí pro výkon činnosti institucí zajišťujících bezpečnost státu (např. odposlechy nebo sledování provozu) vyžaduje specifická řešení. Nevyžádané odposlechy jsou v síti NGN oproti klasické telefonní síti velmi těžké - jsou podobně komplikované jako u mobilních sítí. I na zajištění těchto funkcí je v řešení AGNES od Stromu telecomu pamatováno," uvedl Petr Vandas, vedoucí sektoru vývoje systémů společnosti Strom telecom.

Řešení AGNES je založeno na následujících síťových elementech :

Řešení NGN od společnosti Strom telecom, které nese název AGNES (Advanced-Generation Network Solutions), je možné integrovat do již existující infrastruktury. Vzhledem k tomu, že se jedná o otevřenou platformu je možné zavést novou funkcionalitu i do sítí založených na ústřednách jiných dodavatelů. Jeho výhodou je také to, že se nejedná pouze o novou architekturu telekomunikačních služeb, ale o skutečnou koncepci služeb příští generace. Jde například o služby, které umožní operátorům poskytnout zejména firemním zákazníkům nástroje pro dálkovou správu a řízení infrastruktury, kontrolu nad přidělovaným kapacitami apod.

Společnost MGTS (Moskevská městská telekomunikační sít) patří mezi deset největších fixních telekomunikačních operátorů na světě. Stará se o více než 4,5 milionu telefonních linek a na moskevském trhu má 80 % podíl. Více informací najdete na www.mgts.ru.

Strom telecom

Článek ze dne 10. února 2005 - čtvrtek