logo itpoint.cz

T-Mobile nabízí na mobilních telefonech rychlý internet

Společnost T-Mobile International začala na mobilních telefonech nabízet službu rychlého připojení k internetu. Nová služba je zatím dostupná jen v Německu, brzy ji ale budou mít k dispozici uživatelé v dalších zemích, včetně České republiky. Český T-Mobile minulý týden oznámil, že datovou mobilní síť třetí generace spustí letos na podzim, a bude tak prvním provozovatelem UMTS na českém trhu. Firma chce do konce letošního roku nabídnout rychlé datové přenosy umožňující stahování videa, on-line hraní her či rychlý přístup k internetu o rychlosti až 2,2 Mbit/s zhruba třetině populace, v polovině roku 2006 pak v 85 tuzemských městech.

Německá společnost T-Mobile International začala na mobilních telefonech nabízet službu rychlého připojení k internetu. Nová služba je zatím dostupná jen v Německu, brzy ji ale budou mít k dispozici uživatelé v dalších zemích, včetně České republiky.

T-Mobile je součástí telekomunikační společnosti Deutsche Telekom. Novou službu nabízí pod názvem web"n"walk. Dostupná je předplatitelům, kteří za ni platí deset eur měsíčně (asi 300 Kč). Přístup na internet T-Mobile klientům umožňuje prostřednictvím své sítě třetí generace.

Český T-Mobile minulý týden oznámil, že datovou mobilní síť třetí generace spustí letos na podzim, a bude tak prvním provozovatelem UMTS na českém trhu. Firma chce do konce letošního roku nabídnout rychlé datové přenosy umožňující stahování videa, on-line hraní her či rychlý přístup k internetu o rychlosti až 2,2 Mbit/s zhruba třetině populace, v polovině roku 2006 pak v 85 tuzemských městech. Licence od telekomunikačního úřadu nařizuje firmě a konkurenčnímu Eurotelu nabídnout UMTS do ledna 2007.

T-Mobile zahájí spolupráci s americkou společností Google, s jejíž pomocí bude klientům umožňovat prohlížení webových stránek. T-Mobile chce tímto způsobem prohlížení internetu zpopularizovat a později nabídnout plnohodnotný přístup k webovým stránkám. Nyní služba většinou funguje tak, že operátoři klientům nabízejí pouze přístup k několika vybraným stránkám.

"Pomocí domovské stránky společnosti Google chceme klientům hned od prvního okamžiku sdělit, že s sebou mají takový internet, jaký znají z domova," řekl Ulli Gritzuhn z řídícího týmu T-Mobile International.

Konkurenční operátoři zatím termín spuštění UMTS neoznámili. Eurotel a T-Mobile koupily licence pro UMTS dohromady za 7,4 miliardy korun. Oskar letos za licenci zaplatil dvě miliardy korun a síť musí spustit do ledna 2008.

Sítě třetí generace obecně nabízejí rychlejší přenos dat a obrázků než starší systémy. Operátoři ale zavádění služeb třetí generace zpočátku oddalovali, protože neexistovala široká nabídka vhodných přístrojů. Nyní podle agentury AP získávají nové sítě na popularitě.

Šéf T-Mobile René Obermann předpokládá, že do konce příštího roku bude novou službu využívat více než 100.000 lidí. Do konce letošního roku bude služba přístupná vedle České republiky rovněž uživatelům v Británii a Nizozemsku.

ČTK

Článek ze dne 30. června 2005 - čtvrtek