logo itpoint.cz

Také daň z dárcovských SMS pomůže Asii

Po úterním jednání krizového štábu ministr Cyril Svoboda oznámil, že chce, aby se státní pomoc regionu zvýšila o daň z textových zpráv SMS, jejichž prostřednictvím lidé přispívají na veřejné sbírky. Stát inkasuje za jednu dárcovskou SMS daň ve výši 5,7 Kč.

Po úterním jednání krizového štábu ministr Cyril Svoboda oznámil, že chce, aby se státní pomoc regionu zvýšila o daň z textových zpráv SMS, jejichž prostřednictvím lidé přispívají na veřejné sbírky.

Prostřednictvím svých mobilních telefonů věnovali Češi jihovýchodní Asii postižené ničivým zemětřesením už téměř 20 milionů korun. "Každou hodinu tak dostáváme průměrně 10 000 zpráv," zhodnotila situaci za posledních 24 hodin Veronika Brůhová z Fóra dárců, které službu připravuje. Stát inkasuje za jednu dárcovskou SMS daň ve výši 5,70 korun, tři koruny zůstávají mobilním operátorům. Z uvedených čísel vyplývá, že daň by mohla přinést další, nejméně čtyři miliony korun státní pomoci. "Není vhodné, aby stát danil pomoc," řekl novinářům Svoboda.

Vláda, která chce na obnovu jihovýchodní Asie vyčlenit až 200 milionů korun, již v úterý odpoledne odsouhlasila  návrh, aby se daň, kterou stát vybere z dárcovských SMS použila rovněž na humanitární pomoc postiženým oblastem Asie.

Vláda dosud na pomoc vyčlenila osm z 15 milionů korun, které má v úmyslu jihovýchodní Asii poskytnout. Některé země EU, například Rakousko, daly na pomoc několikanásobně více. Maďarsko vyčlenilo z rozpočtu téměř 27 milionů korun. Praha plánuje v druhé fázi dlouhodobou pomoc na rekonstrukci postižených oblastí.

ČTK

Článek ze dne 5. ledna 2005 - středa