logo itpoint.cz

Telefónica má převzít akcie Telecomu tento čtvrtek

Španělská Telefónica by podle mluvčí Fondu národního majetku Petry Krainové měla převzít 51,1 procenta akcií Českého Telecomu ve čtvrtek 16. června. V tomto termínu by měla firma zaplatit Fondu národního majetku zbývajících 90 procent z kupní ceny 82,6 miliardy korun a podepsat dohodu o dokončení transakce. Prodej Telecomu španělské telekomunikační společnosti schválila minulý týden Evropská komise.

Španělská Telefónica by podle mluvčí Fondu národního majetku Petry Krainové měla převzít 51,1 procenta akcií Českého Telecomu ve čtvrtek 16. června. V tomto termínu by měla firma zaplatit Fondu národního majetku zbývajících 90 procent z kupní ceny 82,6 miliardy korun a podepsat dohodu o dokončení transakce. Prodej Telecomu španělské telekomunikační společnosti schválila minulý týden Evropská komise. Desetiprocentní zálohu Telefónica složila na vázaný účet v polovině dubna po podpisu kupní smlouvy. Celá platba poputuje do Fondu národního majetku přes účet České národní banky.

Zástupci nového vlastníka by tak již mohli hlasovat na valné hromadě Telecomu, která je svolána na 23. června. Rozhodný den pro účast na hromadě je 21. červen. Na valné hromadě se očekává výměna členů dozorčí rady a zřejmě i výplata dividendy, která by však neměla být příliš vysoká s ohledem na to, že Telefónica bude muset nabídnout minoritním akcionářům do dvou měsíců odkup akcií.

O přesném rozdělení peněz za Telecom ještě není rozhodnuto. Nejméně 25 miliard korun z privatizačního výnosu by mělo putovat do rozpočtu fondu dopravy a další část do fondu bydlení, který má letos rozpočet 4,1 miliardy korun. Další peníze půjdou na sanaci ekologických škod a úhradu ztráty České konsolidační agentury.

Vláda a ČNB se ještě přou o osud pětiny finančních prostředků, které měly do roku 2007 zůstat na devizovém bezúročném účtu ČNB, což ukládá strategie řešení kurzových dopadů přílivu kapitálu z privatizace. Kabinet ale chce tento týden jednat o převedení prostředků na FNM.

ČTK

Článek ze dne 14. června 2005 - úterý