logo itpoint.cz

Telefonování v Česku může zlevnit

Volání i připojení k internetu v tuzemsku může ještě zlevňovat, neboť ve srovnání s Evropou se řadí k průměru. Naopak pravidelný měsíční poplatek za domácí telefonní linku je jeden z nejnižších. Vyplývá to ze srovnání cen velkých evropských operátorů.

p>Volání i připojení k internetu v tuzemsku může ještě zlevňovat, neboť ve srovnání s Evropou se řadí k průměru. Naopak pravidelný měsíční poplatek za domácí telefonní linku je jeden z nejnižších. Vyplývá to podle Mladé fronty Dnes ze srovnání cen velkých evropských operátorů.

Ceny může změnit rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu, který má v nejbližší době oznámit nové sazby. Už několik týdnů se o budoucích cenách jedná. Předseda úřadu David Stádník však zatím oficiálně nové ceny komentovat nechce.

Český Telecom regulované ceny nezměnil od roku 2002, kdy se s ČTÚ naposledy dohodl. Loni kvůli nedokončenému jednání začal prosazovat vlastní cenové programy, které regulaci nepodléhají. Podle zdrojů MfD blízkých vyjednávání je letos ve hře několik variant. Kromě zvýšení měsíčního poplatku a zlevnění volání se uvažuje také o zachování nebo snížení měsíčního paušálu. Ten u nejrozšířenějšího programu Standard činí 383 korun. V takovém případě by se zřejmě snížil nebo zcela zmizel měsíční kredit na volné hovory, uvádí deník.

Telecom si prý spočítal, že při zvýšení poplatku by pevnou linku odhlásily statisíce lidí. Jenom loni to udělalo 200.000 klientů. Naopak na své nabídky loni získal 130.000 nových klientů.

Telecom se podle MfD svými cenami i službami pohybuje v evropském průměru, pokud se však nepočítá výše příjmů a životní úroveň v ČR a EU. Zatímco měsíční poplatek má jeden z nejnižších v Evropě, volání je v některých případech až o polovinu dražší. Například s novým majitelem Telecomu, španělskou Telefónicou, lze volat ve Velké Británii téměř o polovinu levněji, uvedla MfD.

ČTK

Článek ze dne 25. dubna 2005 - pondělí