logo itpoint.cz

V síti CESNET2 byla zprovozněna první 10Gb/s trasa využívající DWDM technologie

Ke konci loňského roku byla v síti pro výzkum a vzdělávání CESNET2 zprovozněna mezi městy Praha a Brno první optická trasa s přenosovou kapacitou 10 Gb/s, která využívá technologie DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing). Je to významný krok v rozvoji optické transportní sítě směrem k trendu poskytovat několik logicky nezávislých sítí (oddělených na první nebo druhé vrstvě) na jediné optické vláknové infrastruktuře.

Ve čtvrtek 30. prosince 2004 byla v síti pro výzkum a vzdělávání CESNET2 zprovozněna mezi městy Praha a Brno první optická trasa s přenosovou kapacitou 10 Gb/s, která využívá technologie DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing). Je to významný krok v rozvoji optické transportní sítě směrem k trendu poskytovat několik logicky nezávislých sítí (oddělených na první nebo druhé vrstvě) na jediné optické vláknové infrastruktuře.

Výhodou tohoto přístupu je, že náročné a potenciálně agresivní aplikace (např. gridové) mohou být uspokojeny bez přerušení nebo dokonce ovlivnění služby poskytované tradičním aplikacím.

Optická přenosová vrstva umožní nejen rozšíření přenosových kapacit IP sítě na 10 Gb/s, ale především poskytování služeb na úrovni optických cest (Lambda služeb) pro výzkumné aktivity a připojené účastníky v národním i mezinárodním měřítku. Použitá technologie DWDM, jejíž výrobcem je firma Cisco Systems a dodavatelem Intercom Systems, a. s., umožňuje provozovat více optických kanálů na pronajatém vlákně. V dalších etapách nabídne integraci se stávající IP sítí a přechod k IP optické páteřní síti včetně nasazení optických přepínačů pro dynamické přepínání optických přenosových cest. DWDM systém obsahuje dva koncové DWDM terminály s laditelnými 10GE transpondéry a tři aktivní prvky pro zesílení a kompenzaci disperze v průběhu optické trasy.

DWDM trasa Praha - Brno je základem pro další rozvoj optické přenosové vrstvy i pro povýšení páteřní sítě CESNET2 na 10 Gb/s včetně nasazení nových směrovačů, které podporují nejen 10GE, ale i další nové vlastnosti (např. IPv6 multicast).

Sdružení CESNET, které provozuje výzkumnou síť CESNET2, plánuje rozšíření DWDM transportního systému o další úseky s cílem dokončit hlavní páteřní optický okruh Praha - Brno - Olomouc - Hradec Králové - Praha s využitím perspektivní ROADM (Reconfigurable Add/Drop Multiplexer) technologie. Součástí rozvoje optické transportní vrstvy je rovněž příprava na propojení s evropskou výzkumnou sítí GÉANT2 na této úrovni. Síť GÉANT2 má být uvedena do provozu ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR za účelem provozování národní sítě pro vědu a výzkum. Je financováno z prostředků Rady vlády pro vědu a výzkum a svých členů. V současné době provozuje národní optickou gigabitovou síť CESNET2 a spolupracuje s Kanadou, Nizozemím a USA na budování globální lambda sítě GLIF (Global Lambda Integrated Facility), jejíž česká část se nazývá CzechLight. Díky aktivitám ve výzkumu v oblasti telekomunikačních a internetových technologií je sdružení CESNET zástupcem České republiky v evropském projektu GÉANT, na jehož realizaci se aktivně podílí.

CESNET

Článek ze dne 7. ledna 2005 - pátek