logo itpoint.cz

Vláda jmenovala část rady ČTÚ, dosavadní šéf Stádník v ní chybí

Vláda tuto středu jmenovala tři z pěti členů rady, která má řídit Český telekomunikační úřad. Podle důvěryhodného zdroje není mezi jmenovanými členy dosavadní předseda úřadu David Stádník. Ministr informatiky přitom navrhoval, aby v čele úřadu, který reguluje tuzemský telekomunikační a poštovní trh, ještě rok zůstal. Stádník měl podle původního návrhu získat členství v radě na jeden rok a zároveň být kvůli kontinuitě práce úřadu jejím předsedou.

Vláda tuto středu jmenovala tři z pěti členů rady, která má řídit Český telekomunikační úřad. Podle důvěryhodného zdroje není mezi jmenovanými členy dosavadní předseda úřadu David Stádník. Ministr informatiky přitom podle informací ČTK navrhoval, aby v čele úřadu, který reguluje tuzemský telekomunikační a poštovní trh, ještě rok zůstal.

V radě zasednou poradce vedení Českého Telecomu Pavel Dvořák (ČSSD), náměstek ministra informatiky Michal Frankl a náměstkyně ministra spravedlnosti Jana Fürstová. Vedle kandidatury Stádníka se ministři neshodli na jmenování bývalého náměstka ministra dopravy a spojů Michala Tošovského (ODS). Vláda se má podle zdroje k obsazování rady vrátit zřejmě příští týden.

Stádník měl podle původního návrhu získat členství v radě na jeden rok a zároveň být kvůli kontinuitě práce úřadu jejím předsedou. Po roce měla vláda jmenovat na jeho místo nového člena Výměna jednoho člena rady se pak má opakovat každý rok. Nejdéle z dnes jmenovaného obsazení by měl v radě vydržet Dvořák, který má mandát na pět let. O rok kratší dobu ve funkci zůstane Frankl, tři roky bude ve funkci Fürstová.

Radu jako řídící orgán ČTÚ zavádí nový zákon o elektronických komunikacích, který bude účinný od letošního května. Rada slouží jako opravný orgán k rozhodnutím předsedy, rozhoduje o opatřeních obecné povahy, cenách, určuje poskytovatele univerzální služby či určuje podniky s významným postavením na trhu.

ČTK

Článek ze dne 14. dubna 2005 - čtvrtek