logo itpoint.cz

Vláda schválila prodej podílu v Českém Telecomu Telefónice za 82,6 mld.

Španělský operátor v tendru porazil švýcarský Swisscom (79,249 miliardy korun) a společnost Belgacom (67,481 miliardy Kč). Příchod Telefóniky bude podle ekonomů doprovázet přitvrzení konkurenčního boje, který se bude spíše projevovat ve zvýšeném marketingovém tažení na zákazníky, naopak výrazné poklesy cen nelze očekávat. I po prodeji svého podílu si chce stát tři roky ponechat v Telecomu jednoho zástupce v dozorčí radě. Součástí prodávaného balíku by měla být i zlatá akcie, ke které se váží zvláštní práva, například možnost vetovat některá rozhodnutí.

Vláda ve středu odpoledne schválila prodej 51,1 procenta akcií státu v Českém Telecomu španělské společnosti Telefónica za 82,6 miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Vláda se podle něj rozhodovala podle jediného kritéria, kterým byla nabídnutá cena. "Předpokládám, že k vypořádání transakce by mohlo dojít v polovině letošního roku," uvedl ministr. Podpis smluvní dokumentace FNM předpokládá v polovině dubna. Pak bude muset transakci schválit Evropská komise.

Španělský operátor v tendru porazil švýcarský Swisscom (79,249 miliardy korun) a společnost Belgacom (67,481 miliardy Kč). Nabídku čtvrtého konsorcia Blackstone/CVC/Providence a France Télécomu privatizační komise nehodnotila, protože skupina si kladla podmínky, které mohly vést ke krachu prodeje, nebo ke snížení kupní ceny. Vítězná nabídka Telefóniky předčila očekávání vlády i analytiků. V přepočtu 502 korun na akcii znamená zhruba čtvrtinovou prémii nad kurz v době podávání nabídek.

Vedle kupní ceny bude muset Telefónica nabídnout odkoupení akcií od minoritních akcionářů. Analytici předpokládají, že cena za akcii při odkupu by se mohla pohybovat kolem 450 korun a nabídku využije maximálně deset procent minoritních akcionářů. To by pro firmu znamenalo náklad kolem 14,5 miliardy korun.

Podle informací ČTK firma nehodlá prodat mobilního operátora Eurotel, ve kterém Telecom vlastní 100 procent, ani nehodlá Telecom výrazně zadlužit tím, že by na něj převedla splácení kupní ceny. K její úhradě spíše využije dividendy z Telecomu.

Telefónica nabízí služby v pevných i mobilních sítích zejména ve španělsky a portugalsky hovořících zemích, jako jsou v Evropě Španělsko a Portugalsko a v Latinské Americe Brazílie, Argentina, Chile, Peru, Mexiko, Guatemala, Salvador, Kolumbie, Venezuela a Puerto Rico. Společnost působí také v Německu a Maroku.

Telefónica ke konci roku 2004 obsluhovala celkem 43,2 milionu fixních linek, 74,4 milionu zákazníků mobilních služeb a v rámci skupiny zaměstnávala 173.554 lidí. Skupina loni vykázala zisk 2,9 miliardy eur, což je v přepočtu více, než zaplatí za Telecom.

Příchod Telefóniky bude podle ekonomů doprovázet přitvrzení konkurenčního boje. "Ten se však bude spíše projevovat ve zvýšeném marketingovém tažení na zákazníky, naopak výrazné poklesy cen nelze očekávat," míní analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Firmy si podle něj budou více konkurovat bonusovými programy, které jsou relativně levné pro zákazníky, ale operátorům nesnižují profit.

Větší přínos z příchodu španělského operátora bude mít mobilní dcera Telecomu Eurotel, která bude moci spolupracovat zejména v oblasti datových služeb a roamingu. U pevných linek se podle Procházky obě firmy vyrovnávají s poklesem výnosů a budou se mu muset společně postavit. Nový vlastník by Telecomu mohl například předat zkušenosti ze zavádění širokopásmového připojení k internetu. Telecom začal připojení přes ADSL masově zavádět až v loňském roce. Telefónica zároveň zřejmě využije zázemí Telecomu pro další akvizice ve střední a východní Evropě.

Telefónica by měla uhradit desetinu z kupní ceny do čtyř dnů od doručení podepsané kupní smlouvy. Zbytek má firma zaplatit do deseti dnů po splnění odkládacích podmínek, kterými jsou zejména schválení ze strany Evropské komise a tuzemských regulátorů. Telefónica by měla za Telecom zaplatit v eurech přepočítaných podle kurzu 30,09 Kč/EUR přes zvláštní účet centrální banky. V případě nevypořádání transakce firmě hrozí pokuta deset procent prodejní ceny.

I po prodeji svého podílu si chce stát tři roky ponechat v Telecomu jednoho zástupce v dozorčí radě. Součástí prodávaného balíku by měla být i zlatá akcie, ke které se váží zvláštní práva, například možnost vetovat některá rozhodnutí.

Co největší část příjmů z prodeje Českého Telecomu by podle ekonomů měla směřovat na start penzijní reformy a rozvoj dopravní sítě. Podle ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury a kandidáta na ministra dopravy Pavla Švagra má letos fond z privatizace získat 26,3 miliardy korun a dalších 25 miliard v příštím roce.

ČTK

Článek ze dne 7. dubna 2005 - čtvrtek