logo itpoint.cz

Vodafone kupuje Oskara

Britský mobilní operátor Vodafone Group koupí za 3,5 miliardy dolarů (zhruba 77 miliard Kč) v hotovosti českého operátora Oskar Mobil a rumunského MobiFon. Odborníci očekávají, že pro běžné zákazníky by vstup Vodafone znamenal především nové služby, zjednodušení tarifů, levnější roaming či zlevnění hovorů do zahraničí. Levnějšího vnitrostátního volání by se mohli dočkat spíše firemní klienti.

Britský mobilní operátor Vodafone Group koupí za 3,5 miliardy dolarů (zhruba 77 miliard Kč) v hotovosti českého operátora Oskar Mobil a rumunského MobiFon. Vodafone firmy koupí od kanadské společnosti Telesystem International Wireless (TIW), které včetně převzatých dluhů zaplatí asi 4,4 miliardy dolarů (asi 97,4 miliardy Kč).

TIW transakci uskuteční prostřednictvím prodeje své dceřiné společnosti ClearWave, která akcie obou operátorů drží. Naopak za Vodafone transakci uskuteční jeho nizozemská součást Vodafone International Holdings B.V. Transakce by měla být uzavřena až po schválení regulačními orgány, což by mělo být ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Vodafone v MobiFonu koupí zhruba 79 procent akcií, které zatím nevlastní, zatímco Oskara získá celého najednou. Vodafone v současné době vykupuje své vlastní akcie na trhu, nákup nových operátorů v kontinentální Evropě ale podle managementu nebude mít na odkup akcií Vodafone žádný vliv.

Transakce bude po finanční stránce přínosná i pro akcionáře TIW. Po prodeji obou operátorů totiž bude TIW vyplácet hotovost, která by mohla dosáhnout až 16 dolarů na akcii. Přesná výše však bude ještě upřesněna a bude záviset na prodeji zbytkových aktiv. TIW potom pravděpodobně zanikne.

"Tyto akvizice vytvoří hodnoty pro naše akcionáře a budou přínosné i pro naše zákazníky. Obě firmy jsou rychle rostoucími mobilními operátory a já jsem rád, že se stanou součástí skupiny Vodafone," uvedl ve sdělení výkonný ředitel firmy Arun Sarin. Nákup českého a rumunského operátora podle něj odpovídá strategii podniku, která počítá s dalšími investicemi ve střední a východní Evropě.

Vstup firmy, která je podle výnosů světovou mobilní jedničkou, do ČR by podle analytiků mohl zvýšit konkurenční tlak na trhu. Odborníci očekávají, že pro běžné zákazníky by vstup Vodafone znamenal především nové služby, zjednodušení tarifů, levnější roaming či zlevnění hovorů do zahraničí. Levnějšího vnitrostátního volání by se mohli dočkat spíše firemní klienti.

Podle manažera jedné velké tuzemské telekomunikační firmy je vysoce pravděpodobné, že nový vlastník vymění alespoň část nejvyššího vedení Oskara, které dosadila TIW. "Nebývá zvykem, aby nový vlastník nechal na klíčových pozicích, jako jsou například finance, stávající manažery," uvedl.

Vodafone zatím na českém trhu aktivity nemá a nedávno vypadl z užších nabídek na koupi Českého Telecomu. Vstup Vodafone by znamenal výrazné posílení finanční pozice nejmladšího českého mobilního operátora a zřejmě i jeho podílu na trhu, který je nyní kolem 17 procent.

Oskar dostal licenci na třetí českou mobilní síť v roce 1999. Komerční provoz operátor zahájil 1. března 2000 a na začátku letošního roku měl přes 1,83 milionu zákazníků. Začátkem února získal za dvě miliardy korun licenci na vybudování a provoz sítě 3. generace UMTS. Konkurenční Eurotel má přes 4,6 milionu zákazníků a T-Mobile kolem 4,4 milionu.

Oskar bude po T-Mobile dalším operátorem, který se zařadil do silné celosvětové mobilní skupiny. O novém vlastníku Eurotelu zřejmě rozhodne privatizace 51 procent mateřského Telecomu. Mezi zájemci, kteří mohou 29. března předložit závazné nabídky, je i France Télécom, který ovládá mobilního operátora Orange. Ten měl v minulosti o Eurotel zájem. Podle analytika Patria Finance Tomáše Gaťka však nebude mít vstup Vodafone do Oskara na prodej Telecomu zřejmě žádný vliv.

Podle mluvčího T-Mobile v ČR Jiřího Hájka T-Mobile a Vodafone soupeří na čtyřech evropských trzích, a proto firma ví, co od svého konkurenta očekávat. "Zvýšení konkurence vítáme, protože z toho bude profitovat zákazník," dodal. Mluvčí Eurotelu Diana Dobálová připomněla, že již nyní je český mobilní trh vysoce konkurenční a patří k nejrozvinutějším v Evropě. Podle ní je nyní předčasné akvizici hodnotit.

Vodafone Group má své sítě v řadě zemí Evropy, ve východní Asii i v USA. Celkem obsluhuje přes 150 milionu zákazníků.

MobiFon a Oskar jsou poslední dvě klíčové firmy v majetku kanadské TIW, která měla kdysi ambice stát se významným hráčem na trhu mobilní komunikace od východní a západní Evropy po Brazílii, Mexiko, Indii a Čínu. Podnik ale musel své plány upravit, jakmile v roce 2000 praskla tzv. bublina technologických akcií.

V roce 2001 byla nucena vyhlásit bankrot britská společnost Dolphin Telecom, která patřila do skupiny TIW a která poskytovala služby hlavně podnikovým klientům. TIW měla problémy se splácením dluhů a musela proto některá aktiva prodat.

Vizitky českých mobilních operátorů a rumunského Mobifonu

ČTK

Článek ze dne 16. března 2005 - středa