logo itpoint.cz

Vodafone zaplatil TIW 3,5 miliardy USD a ovládl Oskara a Mobifon

Světový mobilní gigant Vodafone v úterý převzal plnou kontrolu nad společnostmi Oskar Mobil a Mobifon. Firma za oba operátory zaplatila kanadské TIW zhruba 3,5 miliardy dolarů. Podle vyjádřšní GŘ Oskara se zákazníci v ČR mohou těšit na více služeb, včetně služeb s vyšší hodnotou.

Světový mobilní gigant Vodafone v úterý převzal plnou kontrolu nad společnostmi Oskar Mobil a Mobifon. Firma za oba operátory zaplatila kanadské TIW zhruba 3,5 miliardy dolarů. TIW a Vodafone to uvedly na svých internetových stránkách. "Zákazníci se mohou těšit na více služeb, včetně služeb s vyšší hodnotou," uvedla generální ředitelka Oskara Karla Stephens.

Vodafone se s TIW na koupi obou společností dohodl v polovině března, transakci ale ještě schvalovaly úřady jednotlivých zemí a Evropská komise. Součástí obchodu je i převzetí zhruba 950 milionů dolarů dluhů.

TIW by nyní měla předat zhruba 3,6 miliardy dolarů svým akcionářům a firmu zlikvidovat. Rumunský Mobifon a Oskar byly poslední dvě firmy, které přes svou dceřinou společnost ClearWave TIW vlastnila. Původně obě strany uváděly termín dokončení transakce ve druhé polovině roku.

Vodafone v Oskarovi získal 100 procent. V Mobifonu navýšil svůj dosavadní pětinový podíl na 99 procent.

Vstup Vodafone na český trh bude znamenat zostření konkurence pro další operátory T-Mobile a Eurotel. Odborníci čekají především nabídku nových služeb a pro zákazníky Oskara zlepšení podmínek pro volání do zahraničí a roaming, nové datové služby a nabídky pro firemní zákazníky. Vliv na trh bude mít i převzetí Českého Telecomu španělskou Telefónikou, která tím získá i operátora Eurotel.

Oskar je nejmenším tuzemským mobilním operátorem a vstoupil na trh nejpozději, v roce 2000. Nyní má 1,89 milionu zákazníků na trhu s 10,9 milionu aktivními SIM kartami.

Vodafone Group má své sítě v řadě zemí Evropy, ve východní Asii i v USA. Celkem obsluhuje přes 150 milionu zákazníků. Na českém trhu zatím aktivity neměl.

ČTK

Karla D. Stephens, generální ředitelka Oskara :

Oskar & Vodafone

Článek ze dne 1. června 2005 - středa