logo itpoint.cz

Volný internet alarm - inteligentní ochrana proti dialerům

Uživatelé internetu se již nemusí obávat, že budou nevědomky platit vysoké účty za podvodné přesměrování na linky 976. Nový nástroj Volný internet alarm dokáže účinně zabránit nechtěným platbám za telefonní účty systémem dvojí kontroly připojení. Volný internet alarm má srozumitelné ovládání v českém jazyce, je velmi jednoduchý na instalaci i k používání.

Uživatelé internetu se již nemusí obávat, že budou nevědomky platit vysoké účty za podvodné přesměrování na linky 976. Nový nástroj Volný internet alarm dokáže účinně zabránit nechtěným platbám za telefonní účty systémem dvojí kontroly připojení. Aplikace je ke stažení zdarma na webových stránkách alarm.volny.cz.

Volný internet alarm je speciální aplikace sloužící k bezpečnému surfování po internetu přes vytáčené připojení Volný internet zdarma, která účinně brání nevědomému přepojení na linky se zvýšenou tarifikací.

"Používání programu jako je Volný internet alarm je vzhledem ke stále rafinovanějším taktikám počítačových pirátů a nedostatečné legislativní úpravě dnes téměř nezbytností," uvádí Tomáš Pavlů, manažer služeb Volný. "Volný internet alarm je díky dvěma nezávislým kontrolním procesům zatím nejúčinnějším řešením na ochranu uživatelů vytáčeného připojení. Drtivá většina aplikací tohoto typu provádí pouze kontrolu vytáčeného telefonního čísla. Volný Internet alarm prověřuje nejen telefonní číslo, ale také server, ke kterému je uživatel přepojován. Pokud zjistí nebezpečí, okamžitě hlásí uživateli poplach."

Volný internet alarm má srozumitelné ovládání v českém jazyce, je velmi jednoduchý na instalaci i k používání. Jeho výhodnou jsou dva volitelné stupně ochrany a systém dvou nezávislých kontrolních procesů. Aplikace Volný Internet alarm provádí kontrolu jak telefonního čísla, které modem vytáčí, tak serveru, ke kterému je uživatel připojen (tj. na jaké číslo se skutečně dovolá). Pokud se modem pokusí vytočit neautorizované telefonní číslo například díky viru typu dialer nebo pokud unikátní DNS záznam serveru neodpovídá bezpečným serverům Volný, aplikace vyhlásí poplach a nabídne uživateli možnost rozhodnout, jak se v dané chvíli zachovat.

Program navíc dokáže ochránit před vyspělými typy počítačových virů typu dialer, které jsou schopny při běžícím počítači (nebo v tzv. "sleep" režimu) a "zavěšeném modemu" znovu aktivovat modem a připojit počítač k internetu bez vědomí uživatele. Volný Internet alarm takové neautorizované spojení zachytí a pošle na obrazovku upozornění. Pokud uživatel nereaguje (například není u počítače přítomen), spojení se automaticky ukončí. V případě, že se tato situace opakuje třikrát po sobě během jednoho spuštění počítače, bude Volný Internet alarm předpokládat, že uživatel není přítomen a počítač automaticky vypne. Zamezí tak samovolnému připojení k internetu způsobenému dialerem a s tím spojenému vysokému účtu za internet.

Volný internet alarm si lze stáhnout zdarma ZDE.

Czech On Line

Článek ze dne 13. dubna 2005 - středa