logo itpoint.cz

Za Telecom od 60,9 do 71,3 miliardy Kč

Nejméně nabídl Swisscom, a to 60,9 miliardy korun, Belgacom nabídl 68,3 miliardy a Telefonica 69 miliard. Finanční konsorcium Blackstone/CVC/Providence bylo v předběžných nabídkách ochotno dát za majoritu v Telecomu 67,5 miliardy a nejvíce nabídla česká finanční skupina PPF spolu se slovenskou J&T a firmou InWay, a to 71,3 miliardy korun.

Společnosti, které se ucházejí o 51procentní státní podíl v Českém Telecomu, nabídly za tento balík akcií od 60,9 miliardy do 71,3 miliardy korun. ČTK to řekl zdroj blízký meziresortní komisi, která v pondělí nabídky posuzovala.

Komise vládě doporučila do dalšího kola všech pět došlých nabídek. Mezi zájemci jsou firmy Belgacom, Swisscom, Telefonica a finanční konsorcia Blackstone/CVC/Providence a PPF/J&T/InWay.

Podle zdroje nabídl nejméně Swisscom, a to 60,9 miliardy korun, Belgacom nabídl 68,3 miliardy a Telefonica 69 miliard. Finanční konsorcium Blackstone/CVC/Providence bylo v předběžných nabídkách ochotno dát za majoritu v Telecomu 67,5 miliardy a nejvíce nabídla česká finanční skupina PPF spolu se slovenskou J&T a firmou InWay, a to 71,3 miliardy korun.

Komise doporučila, aby do užšího výběru postoupilo všech pět uchazečů o 51procentní státní podíl v Českém Telecomu s tím, že dva ze zájemců, a to finanční skupiny PPF a Blackstone, pouze podmíněně. Musí se spojit s významným telekomunikačním operátorem. Blackstone zatím svou nabídku s žádným telekomunikačním operátorem nespojil a v konsorciu s PPF je InWay, což však není významná telekomunikační firma, jak požaduje usnesení vlády, řekl zdroj.

Podání závazných nabídek od zájemců stát očekává nejpozději 29. března 2005, sdělil FNM. Vláda má nabídky pěti uchazečů posoudit na zasedání ve středu 9. února. Na základě nabídek by se měl kabinet rozhodnout, zda bude pokračovat ve výběrovém řízení, nebo dá přednost nabídce akcií na kapitálových trzích.

Akcie Telecomu v pondělí na pražské burze výrazně oslabily. Klesly téměř o čtyři procenta na hranici 400 korun. To by oceňovalo státní podíl asi na 66 miliard korun. Nabídka 60,9 miliardy korun přitom v přepočtu znamená cenu 370 Kč za jednu akcii, nejvyšší nabídka 71,3 miliardy korun pak představuje 433 Kč za akcii.

Zájemci o privatizaci mohli své nabídky předkládat do čtvrtka v kanceláři investiční banky CSFB v Londýně. Ta ale nebyla informace k nabídkám ochotna zveřejnit. Nabídku mohlo podat deset uchazečů, kteří se předem zaregistrovali u FNM. Kromě pěti, které ji skutečně podali, se o podíl v Telecomu zajímal ještě TDC, Vodafone, France Telecom a finanční skupiny Citigroup Venture Capital a SPO Partners. Finanční investoři přitom mohli podat nabídky jen v konsorciu s telekomunikační firmou.

ČTK

Článek ze dne 8. února 2005 - úterý