logo itpoint.cz

Zabezpečte své počítače připojené k internetu

Český Telecom varuje uživatele internetu před nezabezpečenými počítači. Jedná se především o ochranu počítačů, které jsou připojeny přes modem a klasickou telefonní nebo ISDN linku vytáčeným připojením. Uživatelé vysokorychlostního přístupu pod značkou Internet Expres nejsou tímto problémem dotčeni.

Český Telecom stále varuje uživatele internetu před nezabezpečenými počítači, které jsou příčinou šíření počítačových virů a mohou být napadeny "nepoctivými dialery", tedy softwarem, který vytáčí linky se zvláštním tarifem. Jedná se především o ochranu počítačů, které jsou připojeny přes modem a klasickou telefonní nebo ISDN linku vytáčeným připojením. Uživatelé vysokorychlostního přístupu pod značkou Internet Expres nejsou tímto problémem dotčeni. 

Český Telecom také pro zajištění bezpečnosti při připojení k internetu doporučuje dodržovat následující bezpečnostní a antidialerové desatero :

  1. Pravidelně aktualizujte nainstalovaný operační systém
  2. Používejte antidialery (např. Optim Access Dial)
  3. Používejte antivir a osobní firewall (služba PC Secure, PC Secure Profi)
  4. Používejte antispyware (program, který vyhledá další škodlivé programy v počítači)
  5. Nastavte si vyšší úroveň bezpečnosti nebo zkuste jiný prohlížeč
  6. Využijte službu Omezení odchozích hovorů u volání na drahé linky
  7. Nechte si hlídat telefonní účet (služba InfoLimit)
  8. Nenavštěvujte podezřelé stránky
  9. Nedovolte instalovat nic, co neznáte
  10. Pořiďte si službu Internet Expres, je bezpečná a využívá stejnou telefonní linku

Pro zabezpečení počítače je nutné používat několik druhů software. Český Telecom nabízí zákazníkům službu PC Secure – antivirový program s pravidelnou aktualizací. Ve variantě PC Secure Profi získá zákazník navíc osobní firewall, software, který brání počítač proti útokům z internetu. Uživatelé obou verzí služby PC Secure mají k dispozici automatické aktualizace obou programů a jejich databází, které probíhají při připojení počítače k internetu.

Pro ochranu vytáčeného připojení k internetu nabízí Český Telecom bezplatně software Optim Access Dial. Tento software chrání klasické i digitální telefonní linky před zneužitím. K ochraně svého telefonního účtu může využít i další vyspělé služby, jako je například InfoLimit, která zákazníkovi kontroluje limit účtu za telefonní služby. Pokud zákazník překročí x-násobek několikaměsíčního průměru účtu za telefon, operátorka automaticky okamžitě upozorní na překročení limitu. Pokud je navýšený účet způsobený dialerem, může tak zákazník rychle zareagovat a zabránit dalšímu zneužívání svého počítače. Dále Omezení odchozích hovorů zabrání tomu, aby se dočasně zákazník nemohl připojovat k internetu prostřednictvím speciálních linek se zvýšeným tarifem. 

Více informací o ochraně připojení k internetu a telefonních linek zákazníků Českého Telecomu naleznete ZDE.

Český Telecom

Článek ze dne 8. února 2005 - úterý