Zákon zvětšuje prostor pro konkurenci - reakce MI
V úterý 28. 12. 2004 deník Právo zveřejnil rozhovor s generálním ředitelem Českého Telecomu
Gabrielem Berdárem, podle kterého zákon neodpovídá požadavkům EU, má údajně pro telekomunikační trh zakládat existenci dvou regulačních orgánů - Ministerstva informatiky a Českého telekomunikačního úřadu, a jako nevyjasněnou má ponechávat otázku cenové regulace a sankcí. Nic z uvedeného
podle MI není pravda.
V úterý 28.12. 2004 deník Právo zveřejnil rozhovor s generálním ředitelem Českého Telecomu Gabrielem Berdárem. Rozhovor obsahuje i pasáž věnovanou novému zákonu o elektronických komunikacích. Podle Gabriela Berdára zákon neodpovídá požadavkům Evropské unie, má údajně pro telekomunikační trh zakládat existenci dvou regulačních orgánů - Ministerstva informatiky a Českého telekomunikačního úřadu, a jako nevyjasněnou má ponechávat otázku cenové regulace a sankcí. Nic z uvedeného není pravda.
Stanovisko Evropské komise k návrhu zákona je bezvýhradně kladné (a bylo Ministerstvem informatiky zveřejněno), regulace telekomunikačního trhu je zákonem ponechána ve výlučné kompetenci regulátora, kterým je i nadále Český telekomunikační úřad, a otázka cenové regulace a sankcí je novým zákonem naopak oproti stávající úpravě zpřesněna. Stačí projít konkrétní znění návrhu zákona, který je k dispozici na webových stránkách Ministerstva informatiky.
Zákon o elektronických komunikacích je pro telekomunikační trh klíčovou normou, která v souladu s politikou Evropské unie upravuje pravidla fungování trhu a jeho regulace. Současná podoba zákona je výsledkem z definice odlišných zájmů všech, kteří se jeho přípravy přímo nebo zprostředkovaně účastnili, včetně alternativních operátorů, zájmových sdružení, vlády a parlamentu. Zákon řadu postupů zjednodušuje a zvětšuje prostor pro konkurenci. Nakonec to, že je dominantním operátorem kritizován, možná hovoří v jeho prospěch.
MI ČR
- Deník Právo :
Nedávno dostal Telecom právě za ADSL od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 23 miliónů korun. Úřad to zdůvodnil tím, že Telecom v roce 2002 znemožňoval konkurenci vstoupit s ADSL na trh. Přitom Český telekomunikační úřad (ČTÚ) tehdy váš pilotní projekt podporoval. Není v tom
rozpor ?
- Gabriel Berdár :
Rozpor to je a provází nás už řadu let. Věřili jsme, že regulační prostředí v ČR se podstatně zlepší novým zákonem o elektronických komunikacích. Vládní návrh tohoto zákona, který v minulém týdnu Sněmovna ve třetím čtení schválila a nyní půjde do Senátu, to však podle mne neumožní. Nesplnil naše očekávání a neodpovídá ani plně tomu, co od České republiky vyžaduje Evropská unie.
- Deník Právo :
Můžete být konkrétnější ?
- Gabriel Berdár :
V podstatě zůstávají otevřeny velmi problematické otázky cenové regulace. Existence dvou regulačních orgánů, tedy ministerstva informatiky a ČTÚ, kterou nový zákon obsahuje, je v přímém rozporu s direktivami Evropské unie.
Nevyjasněny ve vládní předloze jsou i sankce. Ty mají být stanovovány podle obratu. Za stejný přestupek by tak každá firma byla pokutována jinak, což je naprostá nerovnost v podnikání. Prostředí v telekomunikacích je v ČR extrémně konkurenční a regulace se přitom zaměřuje víceméně na jeden subjekt - Český Telecom.
telefonie.cz
Článek ze dne 4. ledna 2005 - úterý