logo itpoint.cz

Zdomácní placení kartou i na českém internetu ?

Donedávna tuzemské banky placení kartou na internetu nedoporučovaly nebo mu i bránily. Nyní dochází k zásadnímu obratu a banky i obchody začínají své zákazníky vybízet, aby platební karty na internetu používali. Jak taková platba probíhá si můžete vyzkoušet, včetně simulaci různých situací, které mohou nastat při placení, například použití různých druhů karet, ukázky úspěšné i neúspěšné transakce spolu s jejím zdůvodněním.

Donedávna tuzemské banky placení kartou na internetu nedoporučovaly nebo mu i bránily. Nyní dochází k zásadnímu obratu a banky i obchody začínají své zákazníky vybízet, aby platební karty na internetu používali.

"Změna v našem přístupu souvisí s novým, celosvětově standardizovaným procesem placení kartami na internetu s názvem 3D-Secure, který prosazují kartové asociace VISA pod značkou Verified by Visa a MasterCard pod značkou MasterCard SecureCode," vysvětluje Petr Skála, ředitel platebních karet ČSOB.

Tato banka vloni v České republice jako první nabídla obchodníkům řešení na standardu 3D-Secure. Dnes je používá už kolem stovky obchodů.

Oproti stávajícím způsobům akceptace karet přes internet nabízí nový systém zvýšenou bezpečnost pro držitele karet i obchodníky. Držitel karty zadává číslo své karty až na zabezpečených stránkách platební brány, která je certifikována karetními asociacemi. Komunikace s platební bránou je navíc chráněna protokolem SSL.

Důležité je, že obchodník se v průběhu platby vůbec nedostane do kontaktu s údaji o platební kartě nakupujícího. Informace putují zabezpečenou cestou mezi serverem banky, u které má obchodník účet, autorizačním centrem, kde se ověří platnost karet a transakcí, a serverem banky, u níž má účet zákazník a která kartu vydala.

Internetových obchodů s logy Verified by Visa a MasterCard SecureCode bude stále přibývat. Mluví pro to výhody pro kupující. Na rozdíl od dobírky je platba kartou bez poplatku a není nutné mít při ní u sebe žádnou hotovost. Ve srovnání s platbou bankovním příkazem je použití karty jednodušší, protože není třeba chodit do banky nebo mít elektronické bankovnictví a kvůli platbě není nutné vyplňovat platební příkaz, ať písemný, či elektronický. Konečně pokud mám nějaký typ kreditní karty, mohu dobře využít její výhody, nepotřebuji si vyřizovat úvěr, splátkový prodej a podobně.

Jak taková platba probíhá, si může každý vyzkoušet na http://www.bezpecnynakup.cz, kde v rámci Března - měsíce internetu spustily APEK a ČSOB ukázkový obchod. ČSOB zde nabízí simulaci různých situací, které mohou nastat při placení, například použití různých druhů karet, ukázky úspěšné i neúspěšné transakce spolu s jejím zdůvodněním. Na závěr nechybí ani možnost zúčastnit se soutěže o řadu hodnotných cen.

ČSOB
Milan Bouška
261 354 356
mbouska@csob.cz

Článek ze dne 18. března 2005 - pátek