logo itpoint.cz

Zone Labs vytahují trumf v boji proti spywaru - nový OSFirewall odrazuje útočníky díky ochraně založené na vzorcích chování

Dodavatel bezpečnostních řešení pro koncové uživatele Zone Labs, vlastněný společností Check Point, představuje produkt ZoneAlarm 6.0, novou generaci softwaru pro zabezpečení osobních počítačů. ZoneAlarm 6.0 uživatelům nabídne efektivní několikavrstvou ochranu proti spyware, virům a dalším rizikům, které představuje přístup k internetu.

Dodavatel bezpečnostních řešení pro koncové uživatele Zone Labs, vlastněný společností Check Point, představuje produkt ZoneAlarm 6.0, novou generaci softwaru pro zabezpečení osobních počítačů. ZoneAlarm 6.0 uživatelům nabídne efektivní několikavrstvou ochranu proti spyware, virům a dalším rizikům, které představuje přístup k internetu.

ZoneAlarm 6.0 využívá k odhalení škodlivých kódů unikátní přístup založený na porovnávání vzorců chování škodlivých aplikací. ZoneAlarm 6.0 namísto průběžné kontroly přítomnosti spywaru již uloženého na pevném disku nabízí nový nástroj OSFirewall, který chrání osobní počítač na úrovni jádra operačního systému. Tento firewall, který je součástí řešení ZoneAlarm, tak monitoruje nejen síťový provoz a aplikace přistupující k internetu, ale také chování aplikací, které mohou ovlivnit chod operačního systému. V případě pokusu o narušení bezpečnosti OSFirewall okamžitě zabraňuje spuštění potenciálně škodlivého kódu a změnám v registrech a nastavení operačního systému.

Jako doplněk preventivní funkce OSFirewallu nabízí ZoneAlarm 6.0 také nový inteligentní nástroj DefenseNet na odstranění spywaru, který se již v počítači vyskytoval před instalací ZoneAlarmu 6.0. DefenseNet umožňuje odhalit spyware a bezpečně a rychle jej odstranit na základě informací, které získává díky zpětné vazbě milionů uživatelů tohoto systému.

"Na rozdíl od nedospělých uličníků, kteří stáli za mnoha útoky v minulosti, jsou dnešní internetoví zločinci motivovaní vidinou zisků a v mnoha případech jde o dobře organizované skupiny. Jejich cílem je získání osobních informací, čísel kreditních karet, hesel k finančním službám nebo zneužití napadených počítačů pro vytváření rozsáhlých sítí, které potom slouží k různým typům útoků a rozesílání spamu," řekl Gregor Freund, technický ředitel společnosti Check Point Software. "Tito lidé zneužívají důvěru nic netušících uživatelů, kteří sami dovolí projít škodlivému softwaru ochranou například spolu s instalací lákavého programu "zdarma". Současné prostředky pro boj se spywarem dokáží částečně odstranit následky průniku škodlivých programů do počítače, ale je stále důležitější, aby uživatelé používali preventivní prostředky, které zabrání útočníkům získat přístup k uživatelským datům byť jen na několik hodin nebo dní, než proběhne pravidelná kontrola systému."

Ochrana na úrovni jádra

ZoneAlarm 6.0 pokračuje v tradici inovativních řešení společnosti Zone Labs implementací OSFirewallu, prvního firewallu, který chrání jádro operačních systémů Windows před útoky, spywarem a aplikacemi typu rootkit (ovládnutí počítače na dálku) či keylogger (odchytávání informací zadaných prostřednictvím klávesnice). OSFirewall nepřetržitě kontroluje interní zdroje operačního systému, klíčové soubory, záznamy v registrech a nastavení aplikací automaticky spouštěných při startu počítače. Zároveň chrání legitimní aplikace před narušením a pokusy o převzetí kontroly nad jejich funkcemi ze strany útočníka. V kombinaci s dosavadním řešením vytváří OSFirewall systém, který Zone Labs nazývají "Triple Defense Firewall".

"Spyware je aktuální fenomén, se kterým se bezpečnostní společnosti potýkají se střídavými úspěchy. Většina firem se soustředila na vývoj signatur jednotlivých spyware aplikací, ale tyto signatury pomáhají odstranit spyware pouze poté, co byl již nějaký počítač napaden," komentuje situaci Charles Kolodgy, ředitel výzkumu společnosti IDC. "Produkt ZoneAlarm Internet Security Suite zavedl proaktivní přístup k boji proti spywaru prostřednictvím několikavrstvé ochrany, která kombinuje klasický firewall, ochranu jádra systému, antivir a blokování nevyžádané pošty. Vzhledem k tomu, že Zone Labs využívá pro odhalení spywaru vzorce chování aplikací, budou muset i ostatní bezpečnostní firmy znovu zvážit, jaký přístup pro boj se spywarem zvolí."

SmartDefense - chytrá obrana

Služba nazvaná SmartDefense využívá znalosti expertů z bezpečnostních laboratoří společností Zone Labs a Check Point a informací ze systému DefenseNet pro poskytování aktuálních informací o nejnovějších bezpečnostních hrozbách. Systém DefenseNet pracuje již více než rok a zpřístupňuje milionům uživatelů rozsáhlou znalostní databází bezpečnostních problémů a nabízí okamžitou zpětnou vazbu vývojářům Zone Labs při odhalování nových škodlivých programů.

Systém SmartDefense provádí více než 95 procent rozhodnutí o změnách zabezpečení počítače automaticky, což významně snižuje obtěžování uživatele množstvím systémových hlášení a nutností ručně vybírat vhodnou akci pro daný případ odhaleného rizika.

Po odhalení a ověření existence nové hrozby služba SmartDefense Advisor nastaví automaticky bezpečnostní pravidla systému tak, aby počítač nebylo možné nově objeveným způsobem napadnout. Služba SmartDefense se také stará o automatické aktualizace antiviru a anti-spywaru a je součástí všech produktů rodiny ZoneAlarm.

Pevná základna

Od vzniku společnosti Zone Labs v roce 1988 si firewall ZoneAlarm a další aplikace společnosti stáhlo více než 35 milionů uživatelů. Dnes rodina produktů ZoneAlarm zahrnuje celou řadu řešení pro různé typy uživatelů, vlajkovou lodí společnosti je ZoneAlarm Internet Security Suite pro komplexní ochranu před všemi typy hrozeb. Bezpečnostní produkty ZoneAlarm získaly ve své historii řadu ocenění a prostřednictvím ZoneAlarmu 6.0 společnost Zone Labs prohlubuje své odhodlání přinášet uživatelům pokročilé prostředky ochrany před možnými riziky, která s sebou přináší internet.

Ceny a dostupnost

Produkty ZoneAlarm Security Suite, ZoneAlarm Pro 6.0, ZoneAlarm s antivirem a ZoneAlarm jsou k dispozici na webu společnosti Zone Labs na adrese www.zonelabs.com. ZoneAlarm Internet Security Suite stojí ve verzi pro jednoho uživatele 69,95 dolaru, ZoneAlarm Pro 6.0 stojí 49,95 dolaru za jednu živatelskou licenci a ZoneAlarm s antivirem je v prodeji za 29,95 dolaru. Současní zákazníci s aktivním předplatným mohou na novou verzi přejít bezplatně. Základní firewall ZoneAlarm je i v nové verzi dostupný pro nekomerční použití bezplatně.

Produkty z rodiny ZoneAlarm podporují Windows 98SE, ME, 2000 a XP.

Check Point Software Technologies

Článek ze dne 3. srpna 2005 - středa