logo itpoint.cz

Alcatel zamýšlí získat od Nortelu divizi UMTS, a postoupit tak na třetí místo mezi největšími dodavateli 3G sítí

Společnost Alcatel uzavřela předběžnou dohodu s firmou Nortel o převzetí její divize, zabývající se UMTS. Udělala tak zásadní krok k posílení své pozice na trhu vysokorychlostních sítí UMTS. Převzetím divize Nortelu rozšíří Alcatel své globální vedení v oblasti širokopásmového přístupu, ať již na pevných linkách nebo bezdrátově.

Akvizice má hodnotu 320 milionů amerických dolarů a měla by být definitivně dojednána a ukončena ve čtvrtém čtvrtletí roku 2006.

Společně s výrobní částí divize získá Alcatel výzkumné a vývojové kapacity, které mu zajistí vedení v oblasti inovací širokopásmové technologie. Podle uzavřené dohody by měl převzít veškeré technologie, celé portfolio produktů, patenty a hmotný majetek. Převezme také uzavřené kontrakty a získá tak čtrnáct nových zákazníků v oblasti UMTS.

Alcatel se díky kontraktu stane silným partnerem operátorů Vodafone a Orange a zvýší svoji přítomnost na největších trzích sítí 3G - v Jižní Koreji, Itálii, Španělsku, Francii a Velké Británii. Pronikne také do Číny a na další rozvíjející se trhy, které se připravují na přechod ze standardu GSM/EDGE na širokopásmový přístup.

Společnost Alcatel bude díky převzetí divize UMTS Nortelu a nedávno oznámenému spojení s Lucentem komplexně připravená na evoluční přechod ze současných sítí na tzv. "sítě čtvrté generace". Jejich principem je, že zákazníci se mohou připojit k širokopásmovému internetu bez ohledu na to, jaký typ připojení mají právě k dispozici. Jde o tzv. konvergované sítě, tedy sítě s možností přecházet mezi mobilním a pevným připojením a mezi různými technologiemi, ať již se jedná o DSL, Wi-Fi, UMTS nebo CDMA.

"Profesionalita týmu UMTS firmy Nortel je dobře známá. Věřím, že spojení našich sil povede k úspěchu na trhu bezdrátových technologií. Díky naší dohodě dokážeme zákazníkům nabídnout úplné a inovativní portfolio produktů pro bezdrátový přístup," komentuje spojení Marc Rouanne, prezident divize mobilních komunikací Alcatelu. "Budeme třetí na trhu UMTS a HSxPA, máme silnou pozici v technologiích GSM/EDGE, přebíráme vedení ve WiMAXu a díky právě vyjednávanému spojení s Lucentem bychom měli obsadit přední pozici mezi dodavateli CDMA EV-DO. Připočítáme-li naší pozici největšího dodavatele technologií DSL, jsme ideálním partnerem našich zákazníků pro přeměnu jejich stávajících technologií na širokopásmové sítě nové generace."

"Dohoda má charakter win-win řešení," říká prezident ředitel divize mobilních a konvergenčních sítí Nortelu Richard Lowe. "V přechodovém období budeme s našimi zákazníky v oblasti UMTS technologií pracovat tak, aby převzetí našich aktivit společností Alcatel proběhlo co možná nejhladčeji. Naše podpora dalším dodaným řešením Nortelu samozřejmě pokračuje dál."

Článek ze dne 6. září 2006 - středa