logo itpoint.cz

Dnes začíná LinuxExpo 2006

V Praze dnes začíná již šestý ročník výstavy a konference LinuxExpo, největší středoevropské akce zaměřené na operační systém Linux a Open Source software. Novinkou letošního ročníku je konference Open Government 2006 : Open Source ve veřejné správě.

 LinuxExpo 2006 Slavnostního zahájení se zúčastnila ministryně informatiky Dana Bérová a Aleš Bartůněk, generální ředitel společnosti IBM ČR, která je generálním partnerem konference.

LinuxExpo bude probíhat ve třech dnech od 10. do 12. dubna 2006 v pražském hotelu Olympik a Čechie. "Za šest let své existence se LinuxExpo vyvinulo v akci s unikátním programem přednášek, prezentací a seminářů pro odbornou i laickou veřejnost.

Zcela novou, samostatnou součástí LinuxExpa je v tomto roce poprvé konference Open Government 2006, zaměřená na využívání otevřeného softwaru a podporu otevřených formátů ve veřejné správě," uvedl Michal Franěk, ředitel společnosti Exponet, která LinuxExpo již tradičně pořádá.

V téměř čtyřiceti přednáškách a ve více než třiceti expozicích se představí zástupci společností jako je např. IBM, Servodata, ESET Software, QCM, SUN Microsystems, Silicon Graphics, Oracle, Hewlett Packard a mnoho dalších.

"IBM jako jeden z nejvýznamnějších zastánců myšlenky svobodné volby nejen v oblasti operačních systémů bude tak jako v minulých letech i letos generálním partnerem konference LinuxExpo. Jsme tu proto, abychom i zde, na největší domácí přehlídce svého druhu, prezentovali svůj závazek Linuxu a technologiím postavených na otevřených standardech. IBM nabízí řešení založená na platformě Linuxu, která znamenají úsporu nákladů a zvýšení produktivity a která umožňují vyjít plně vstříc výzvám a příležitostem ze strany obchodních partnerů a zákazníků. IBM poskytuje nejširší podporu Linuxu prostřednictvím svého hardwaru, softwaru i služeb a aktivně podporuje jeho růst. Jasným důkazem je i založení IBM Linux Technology Center, kde specialisté hledají nové možnosti rozvoje Linuxu a jeho propojení se službami IBM," řekl generální ředitel IBM ČR Aleš Bartůněk.

Novinku letošního ročníku LinuxExpa, konferenci Open Government 2006, pořádá Ministerstvo informatiky ČR ve spolupráci s organizací OSS Aliance. Cílem této konference je zprostředkovat zkušenosti s nasazením softwaru s otevřeným zdrojovým kódem a nabídnout praktické ukázky jeho využití zástupcům veřejné správy. Na konferenci ministerstva druhý den naváže akce Evropské komise v rámci programu IDABC nazvaná "Implementing Open Source Software in Public Administration: Problems and Solutions" (Nasazení Open Source softwaru ve veřejné správě: problémy a řešení). "Jedním z důvodů proč pracují čeští úředníci s open source méně často než jejich kolegové ze zahraničí je určitě to, že je k dispozici jen málo ověřených informací. Také proto se Ministerstvo informatiky rozhodlo podporovat aktivity OSS Aliance a uspořádat pro zástupce veřejné správy toto pracovní setkání," uvedla ministry informatiky Dana Bérová.

Prostor na LinuxExpu dostává již tradičně i nezisková vývojářská komunita s nekomerčními projekty. Ta v rámci samostatné sekce Free & Open Zone, která proběhne pod záštitou společnosti Liberix, nabídne např. novinky v Mozille, zkušenosti ze svobodné distrubice openSUSE, či představí tvorbu kvalitní 3D grafiky pomocí programu Blender.

Na závěr konference ve středu 12. dubna je připravena diskuse nad výsledky prvního ročníku ankety Czech Open Source 2006, kterou pořádá server o Linuxu a OSS Root.cz.

Článek ze dne 10. dubna 2006 - pondělí