logo itpoint.cz

Microsoft oznámil plány na přechodné období do odchodu Billa Gatese v červenci 2008

Gates se bude naplno věnovat práci pro společnost Microsoft do konce června 2008. Poté bude pokračovat ve funkci předsedy představenstva a poradce. Své síly soustředí zejména na aktivity Nadace. Předpokládá se, že Ray Ozzie a Craig Mundie budou mít rozšířené pravomoci.

Společnost Microsoft Corp.oznámila, že s platností od července 2008 předseda představenstva Bill Gates opustí svou každodenní práci ve společnosti a bude se více věnovat aktivitám v oblasti zdravotnictví a vzdělávání pro nadaci Billa a Melindy Gatesových (Bill & Melinda Gates Foundation). Společnost bude po dva roky pracovat v přechodném režimu, aby byl zajištěn bezproblémový přechod a mohly být správně zajištěny všechny běžné povinnosti, které vykonává Gates. Od července 2008 bude Gates pokračovat v práci ve funkci předsedy představenstva společnosti a poradce pro klíčové vývojové projekty.

Společnost oznámila, že technický ředitel Ray Ozzie okamžitě převezme úlohu hlavního softwarového architekta a bude pracovat po boku Gatese na veškerých technických architekturách. Ray Ozzie bude zodpovídat za dohled nad výrobky, tak aby byl zajištěn bezproblémový přechod. Stejně tak technický ředitel, Craig Mundie, okamžitě získá titul vedoucího výzkumu a strategie a bude úzce spolupracovat s Gatesem, aby převzal jeho povinnosti v oblasti výzkumu a vymýšlení nových projektů. Mundie bude rovněž spolupracovat s právním zástupcem společnosti Microsoft Bradem Smithem na ochraně duševního vlastnictví a technologické strategii.

"Naše obchodní postavení a technické zázemí nebyly nikdy silnější a společnost Microsoft má velmi dobrou pozici k tomu, aby v následujících letech sklízela úspěchy. Jsem velmi rád, že pro naši společnost pracují tak skvělí odborníci, jako jsou Ray a Craig," říká Gates. "Budu naplno pracovat ve společnosti Microsoft do konce června 2008 a budu úzce spolupracovat s Rayem a Craigem, abychom zajistili bezproblémový přechod."

"Bylo to pro mě těžké rozhodnutí," dodal Gates. "Mám dvě velké vášně, které jsou pro mě obě stejně důležité, představují pro mě stejnou výzvu. Když jsem se připravoval na tuto změnu, musel jsem se utvrdit v tom, že cesta, která stojí před společností Microsoft, je připravena a nejsou na ní překážky.

V září 2005 generální ředitel společnosti Microsoft Steve Ballmer rozdělil společnost do tří divizí, v jejichž čele stáli Jim Allchin, Kevin Johnson, Robbie Bach a Jeff Raikes, kteří získali mnohem větší pravomoce v oblasti vývoje produktů a strategických rozhodnutí. V srpnu 2005 byl jmenován do funkce generálního ředitele společnosti Kevin Turner.

"Bill a já jsme si jisti, že se nám podařilo vytvořit tým, který zvládne přechodné období a bude pokračovat v úspěšném tažení společnosti, aniž by utrpěla jakékoli ztráty," řekl Ballmer. "Budeme se snažit nadále získávat nejlepší technické talenty na světě a poskytovat jim k jejich práci ty nejlepší podmínky. Budeme se nadále snažit řešit ty největší problémy a vyhledávat nejdůležitější příležitosti pro naše zákazníky, abychom mohli dlouhodobě investovat do budoucnosti."

Ballmer a Gates poznamenali, že společnost Microsoft v posledních letech soustavně rozšiřovala tým nejužšího vedení, a dnešní oznámení je pouhým vyústěním transformačního procesu, který probíhá již několik let. V lednu 2000 převzal Gates roli hlavního softwarového architekta a Ballmer začal pracovat ve funkci generálního ředitele, zodpovědného za každodenní operace a obchodní strategii společnosti.

"Jde o velmi citlivé a zevrubné pojetí. Dvouleté přechodné období by mělo zajistit, aby přechod v oblasti strategie a zkušeností, které by měl Bill předat, proběhl bez problémů a vytvořila se nová generace vedoucích odborníků," řekl James I. Cash, Ph.D., člen správní rady společnosti Microsoft a bývalý profesor univerzity Harvard Business School, James E. Robison. "Steve a jeho vedoucí tým je obdivuhodný, a jsem si jist, že společnost pod jeho vedením jedině získá."

Padesátiletý Ozzie pracoval na prvních tabulkových procesorech VisiCalc počátkem osmdesátých let. V roce 1983 začal pracovat pro společnost Lotus Development Corp. na vývoji Lotus Symphony, a integrovaných produktech založených na operačním systému MS-DOS(R), jako jsou textové editory, tabulkové procesory, správa dat a možnosti komunikace. V roce 1984 založil Ozzie společnost Iris Associates Inc. pro vývoj programu Lotus Notes. V roce 1997 Ozzie založil společnost Groove Networks, kde vyvinul produkt Groove Virtual Office. Společnost Microsoft koupila firmu Groove Networks v dubnu 2005 a jmenovala Ozzieho technickým ředitelem.

Šestapadesátiletý Mundie začal pracovat pro společnost Microsoft v roce 1992, kdy vytvořil a řídil zákaznickou divizi Consumer Platforms Division, kde zodpovídal za vývoj nepočítačových platforem a služeb využívajících operační systém Microsoft(R) Windows(R) CE; software pro příruční počítače, kapesní a automobilové počítače; a rané telefonní produkty. Mundie také zahájil aktivity společnosti Microsoft v oblasti digitálního televizního vysílání a založil dceřinou společnost WebTV Networks Inc. Mundie je také původním zastáncem iniciativy Trustworthy Computing Initiative, která ovlivnila strategii společnosti Microsoft v oblasti vývoje softwaru. V současné době rovněž zodpovídá za globální technologickou strategii a mnoho vývojových aktivit v technické a obchodní oblasti.

Ozzie a Mundie budou nadále podléhat Gatesovi. Po uplynutí dvouletého přechodného období by se měl stát jejich nadřízeným Ballmer.

Padesátiletý Gates založil společnost Microsoft v roce 1975 se svým přítelem z dětství Paulem Allenem. Přivedl společnost do podvědomí veřejnosti v roce 1986 a ve funkci předsedy představenstva a generálního ředitele společnosti působil do roku 2000, kdy ho ve funkci ředitele nahradil Ballmer. V posledních šesti letech se Gates zaměřil na vývoj softwaru společnosti Microsoft ve funkci předsedy představenstva a jako hlavní softwarový architekt.

V roce 2000 založil spolu se svou manželkou nadaci Billa a Melindy Gatesových (Bill & Melinda Gates Foundation), jejíž majetek představuje v současné době 29,1 miliardy amerických dolarů. Společnost Microsoft byla založena v roce 1975 a zavedla mnoho převratných počítačových programů, které přispěly k revoluci digitálních informačních technologií a rozvoji počítačového průmyslu. Společnost vyvinula celou řadu programů, služeb a řešení, počínaje prvním operačním systémem MS-DOS, přes takové produkty jako Microsoft Office, Microsoft Windows a Xbox(R), které změnily způsob, jakým lidé pracují, komunikují a baví se. Společnost Microsoft má 63.000 zaměstnanců ve více než 100 zemích a její roční tržby představují více než 40 miliard amerických dolarů. S produkty pro osobní počítače, servery a mobilní zařízení zůstává společnost Microsoft světovou jedničkou, a pomáhá lidem a společnostem, aby si uvědomili svůj potenciál. Společnost Microsoft byla založena v roce 1975, a představuje světovou špičku v oblasti softwaru, služeb a řešení, která pomáhají lidem a společnostem využít naplno jejich potenciál.

Článek ze dne 19. června 2006 - pondělí