logo itpoint.cz

Statistika SOS za roku 2005

Co se týče stížností na služby, největší problémy mají spotřebitelé s telekomunikacemi (20 %), v těsném závěsu jsou finanční služby (14 %), na dalším místě figurují služby spojené s bydlením a energiemi ...

Oproti roku 2004, kdy SOS evidovalo 12 000 podnětů od spotřebitelů, znamenal loňský rok další vzestup podnětů. Všech forem kontaktu - osobních poraden, on-line poradny www.spotrebitele.info či jediné placené služby linky SOS po telefonu 900 08 08 08 (dotovaná cena 8 Kč/min) využilo 15 494 spotřebitelů. Nejvíce dotazů bylo v on-line poradně na www.spotrebitele.info - 28 % a na poradenské lince - 24 %.

Nejvíce potíží měli čeští spotřebitelé s uznáváním reklamací, což je problém, který trvá už mnoho let. Podnikatelé jsou přesvědčeni, že si spotřebitel v případě zamítnutí reklamace nenechá ani vypracovat znalecký posudek, ani nepodá žalobu, takže mnozí z nich zamítají často i evidentně oprávněné reklamace.

Problematickým zbožím i nadále zůstává obuv (17 %), následovaná v těsném závěsu výrobky elektroniky (počítače, DVD přehrávače apod.) - 16 % a mobilními telefony - 10 %.. Na jednu stranu je evidentní, že na českém trhu má místo nekvalitní obuv, prodávaná často za vysokou cenu, na druhou stranu mnozí spotřebitelé jednak netrvají na tom, aby jim byly při uzavírání kupní smlouvy poskytnuty veškeré informace o obuvi, především k čemu je určena. Někteří navíc přicházejí reklamovat až ve chvíli, kdy se z malé vady stala velká a prodejce ji - v takových případech oprávněně - zamítne.

U mobilních telefonů se spotřebitelé velmi často setkávají s tím, že při třetí reklamaci stejné vady, kdy by měl zákazník právo na odstoupení od smlouvy či nový výrobek, prodejce kupodivu zjistí, že do telefonu vnikla kapalina a reklamaci zamítne. Tato "vada" se objevuje stále častěji a je s podivem, jak s postupující technickou úrovní jsou mobilní telefony najednou tak náchylné k vniknutí kapaliny.

SOS zásadně odmítá praktiky těch prodejců, kteří vystupují vůči spotřebiteli z pozice síly, navíc po nich mnohdy chtějí i poplatek za neoprávněnou reklamaci, na nějž nemají ze zákona žádný nárok.

Co se týče stížností na služby, největší problémy mají spotřebitelé s telekomunikacemi (20 %), v těsném závěsu jsou finanční služby (14 %), na dalším místě figurují služby spojené s bydlením a energiemi.

Článek ze dne 1. února 2006 - středa