logo itpoint.cz

Trestní oznámení na prodejce dek proti elektrosmogu

Začátkem května rozvířila televizní reportáž vlnu stížností spotřebitelů na deky proti tzv. elektrosmogu. Více než sto spotřebitelů se obrátilo na SOS se žádostí o pomoc. Na základě jejich podnětů se Sdružení obrany spotřebitelů ve spolupráci s neziskovou organizací právníků GARDE - EPS rozhodlo podat trestní oznámení na statutární a obchodní zástupce prodejců kvůli podezření ze spáchání trestných činů podvodu a poškozování spotřebitele.

Jedná se o společnosti společností ESKULAB - FINANC s.r.o., AESKULAB - REISEN s.r.o. a Esculab.Vectors s.r.o.

Přikrývky nebo ložní podložky těchto společností byly prezentovány a prodávány zpravidla na reklamních předváděcích akcích jako ochranný štít proti tzv. elektrosmogu, jenž je prý vedlejším produktem zejména elektrických zařízení a je údajně všudypřítomný a škodí zdraví. Dle příbalového letáku a tvrzení prodejců se elektrosmogem rozumí nepříznivé účinky elektromagnetického pole, které štít v podobě přikrývek odstiňuje a údajně tak chrání uživatele před zdravotními riziky, jako např. Parkinsonovou chorobou, rakovinou, aj.

Prodej těchto výrobků pak podle tvrzení prodejců měli údajně zaštiťovat veřejně známé osobnosti, jako prof. Pavel Pafko, Václav Havel či Vendula Svobodová.

Podle názoru předního odborníka Fyzikálního ústavu Akademie věd Doc. RNDr. Pekárka, DrSc., který také zazněl v reportáži, je "elektrosmog" nesmyslným pojmem, který vyvolává klamnou představu o zdravotních účincích prodávaných dek. Tento názor potvrdila ve svém vyjádření, které má SOS k dispozici, i Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Sdružení obrany spotřebitelů kromě trestního oznámení podalo i podnět k zahájení správního řízení pro porušení zákazu klamání spotřebitele podle zákona o ochraně spotřebitele České obchodní inspekci.

"Vyzýváme proto spotřebitele, kteří se chtějí k trestnímu oznámení na konkrétní osoby stojící za prodejem dek proti tzv. "elektrosmogu" připojit, aby se obrátili na Okresní státní zastupitelství v Mělníku nebo na kterékoliv jiné pracoviště okresního státního zastupitelství či Policie ČR", uvedla tisková mluvčí SOS Mgr. Ivana Picková.

Článek ze dne 7. června 2006 - středa