logo itpoint.cz

Trh s videokonferencemi čeká rozmach

Rozmach trhu s videokonferencemi předvídá Wainhouse Research, americká nezávislá organizace, která se věnuje výzkumu trhu. Vychází z několika předpokladů - technologický rozvoj se prohlubuje, ekonomika se stále více globalizuje, zvyšuje se snaha snižovat náklady na cestování a zároveň spořit čas, přetrvávají hrozby terorismu a také obavy z chřipkových a jiných epidemií ...

Podle Bena Stevermana z amerického deníku Investor s Business Daily by z tohoto vývoje profitovala především společnost Polycom, která je největším výrobcem videokonferenčních zařízení na světě. V České republice je jejím distributorem Gesto Communications.

V minulosti prodával Polycom videokonferenční technologie především na specializované trhy. Velké společnosti je kupovaly, aby mohly řídit pobočky ve světě a udržovat kontakt mezi členy exekutivy. Lékaři a vědci je využívali ke vzájemnému předávání informací. S postupnou globalizací ekonomiky však videokonference pronikají do dalších oborů. Přispívá k tomu i jejich nová podoba – konferenční sály se změnily v multimediální místnosti se špičkovou kvalitou přenosu obrazu, zvuku a dat, ale především se vysoce kvalitní videokonference odehrávají i na stolních počítačích a noteboocích, kde se propojují s internetovou telefonií.

Polycom v minulých letech silně investoval do výzkumu a vývoje, díky čemuž výrazně změnil podobu videokonferenčních místností a technologií. Prezident společnosti Robert Hagerty říká, že organizování videokonference dříve připomínalo provoz televizního studia. Nyní je to však stejně snadné jako použití telefonu. Napomohlo tomu přesunutí videokonferencí na stolní počítače a mohutný rozmach internetu.

Významně se zvýšila kvalita přenosu obrazu a hlasu. K nim se zároveň přidaly rychlé přenosy dat. To umožňuje videokonference používat k operativnímu řízení organizací nebo v ozbrojených složkách. Přenosy v rozlišení High Definition otevírají této technice dveře do firem, které se zabývají CAD systémy, projekcí, návrhy obvodových desek, rentgenologií, designem nebo třeba složitými tkaninami. Právě ve vývoji videokonferencí v HD kvalitě je Polycom na špičce oboru.

Růst na trhu s videokonferencemi předvídají i obchodníci s akciemi. Výnosy z akcií Polycomu v roce 2004 činily 71 centů na kus a loni 78 centů. Pro letošní rok analytici předvídají výnos 1,02 dolaru, pro rok 2007 1,22 dolaru a pro rok 2008 už 1,48 dolaru z akcie.

Zájem o videokonferenční technologie podněcuje další firmy k pokusům získat podíl na trhu. Projevuje se to například v aktivitě společností Hewlett - Packard a Cisco Systems. Prezident společnosti Polycom Robert Hagerty k tomu říká, že významnější konkurence je požehnáním, neboť přinese zvýšení pozornosti vývoji technologie. Zájem takto významných firem považuje za potvrzení, že Polycom se v minulých letech ubíral správným směrem.

Autorizovaným distributorem zařízení Polycom je v ČR pražská firma Gesto Communications. Dodala několik set videokonferenčních zařízení této značky mnoha organizacím, včetně státních úřadů, významných průmyslových organizací a finančních ústavů. Zároveň prodává audiokonferenční techniku Polycom. V tomto oboru v současnosti rychle narůstá zájem o přístroje pro internetovou telefonii. I zde je Polycom předním světovým dodavatelem.

Článek ze dne 8. prosince 2006 - pátek