logo itpoint.cz

Vánoce jsou svátkem spamerů

V předvánočním období prudce vzrostlo množství nevyžádané elektronické pošty. Obdobné to bylo i v minulých letech, letos je však nárůst skutečně dramatický. Americká společnost Barracuda Networks oznámila, že v posledních třech měsících celkový objem spamu stoupl o 67 procent ...

U obrázkového spamu došlo ke zvýšení dokonce o 500 procent. Spameři přitom využívají předvánoční nálady, v níž lidé více nakupují na internetu a rozesílají i přijímají elektronické pohlednice.

Barracuda Networks je přední světový výrobce firewallů, které chrání počítače a podnikové sítě před viry, spamem a spywarem. Letos firma na trh uvedla firewall s novými vlastnostmi, který je schopný blokovat i obrázkový spam. V České republice její výrobky distribuuje společnost Gesto Communications.

Vicepresident Barracuda Networks Stephen Pao a další odborníci, kteří se zaměřují na ochranu proti spamu, považují vánoce za vrcholné období roku. Napomáhá tomu chování mnoha uživatelů počítačů, kteří elektronickou poštu sledují s větším zájmem než obvykle. Lidé totiž v této době nakupují online více než během roku, mnozí propadají nákupní nervozitě a ve velkém množství rozesílají a dostávají elektronické pohlednice s blahopřáními. Zasílatelé nevyžádaných e-mailů toto chování využívají, když hromadně rozesílají falešná potvrzení objednávek a pohlednice, v nichž propagují své výrobky.

Podle společnosti Iron Port Systems spameři v říjnu rozeslali denně v průměru 63 miliard zpráv, zatímco loni to bylo 31 miliard. V prosinci by to mělo být dokonce 78 miliard zpráv denně (loni 38). Společnost Message Labs odhadla, že podíl nevyžádaných zpráv na celkové elektronické poště v říjnu dosáhl 88,7 procenta. Předpokládá, že v listopadu a zejména v prosinci vystoupí na téměř 90 procent.

Podle Stephena Pao se na nárůstu spamu podílejí také spekulanti, kteří touto cestou nabízejí levné emise akcií. Nadále se zvyšují nevyžádané nabídky léků na hubnutí a dalších medikamentů. Souběžně s tím spameři pracují stále sofistikovaněji. Hledají cesty, jak obejít antispamové firewally, a snaží se ještě více než v minulosti k rozesílání spamu využívat útoky na cizí počítače, jejichž majitelé vůbec netuší, že byli do masového spamování zapojeni.

Prudce se zvyšuje především objem obrázkového spamu, který většina antispamových firewallů nedokáže odhalit. Antispamové filtry při třídění korespondence mimo jiné využívají analýzu textového obsahu e-mailových zpráv. Pokud však spamer tentýž text převede do podoby obrázku, filtr s klasickou analýzou textu ho neodhalí. Procento obrázkového spamu, které filtry nezachytí, je proto řádově vyšší než u textového spamu.

Barracuda Networks obrázkovému spamu čelí výrazným rozšířením funkcí svého firewallu. Přidala do něj optické rozpoznávání písma (OCR) a další vlastnosti, které v obrázku skrytý text odhalí. Firewall pak může spam blokovat. Firewall vybavený optickým rozpoznáváním písma dokáže text převedený do podoby obrázku identifikovat, převést ho do datového formátu a poté v něm použít tradiční algoritmy vyvinuté pro odhalování spamu. Firewally Barracuda tuto metodu používají v kombinaci s různými metodami, například s analýzou hlavičky a obsahu.

Barracuda navíc vyvinula několik metod, jak unikátně označovat komponenty spamových zpráv včetně obrázků. Označování komponent se říká fingerprints, tedy otisky prstů. Firma zároveň vytváří centrální databázi těchto otisků, kterou její firewally používají při analýzách elektronické pošty. Usnadňuje jim to automaticky blokovat spam a zachytávat účinněji ty e-maily, které již někdo z uživatelů v minulosti označil za spam.

Díky tomu firewally Barracuda dokáží zachytit více než 93 procent obrázkového spamu.

Článek ze dne 1. prosince 2006 - pátek