logo itpoint.cz

Videokonference pomohou při katastrofách

Pro nasazení při záchranných pracích po katastrofách a neštěstích je určen přenosný videokonferenční systém Mobile Responder americké firmy Polycom. Na český trh ho uvedl jeho místní distributor, pražská společnost Gesto Communications.

 Mobile Responder Toto zařízení může výrazně rozšířit komunikační možnosti záchranných jednotek a tím zlepšit výsledky jejich práce. Mobile Responder je odolná, snadno přemístitelná jednotka. Jedná se o přenosný kufr na kolečkách. Je to plně funkční videokonferenční zařízení s vestavěným displayem, kamerou, mikrofonem a reproduktorem.

V těžkých podmínkách polní komunikace rozšiřuje, zrychluje a zkvalitňuje výměnu informací mezi záchrannými týmy navzájem i mezi týmy a řídícím střediskem. Zařízení dodává všem účastníkům spojení obraz srovnatelný s televizorem.

Zařízení je určeno především záchranným jednotkám, domobraně, policii, hasičům. Využití však může mít nejen v terénu, ale i při školení, výuce lékařů i příslušníků ozbrojených složek, akcích civilní obrany.

Mezi organizacemi, které Mobile Responder testovaly přímo v terénu, byla i nezisková organizace Global Nomads Group, která se zaměřuje na vytváření kontaktů mezi mladými lidmi z celého světa. Její ředitel Mark von Sponeck ocenil možnosti, které toto zařízení Polycomu v terénu vykazovalo. Považuje je za ideálního pomocníka personálu záchranných služeb.

Technologicky Mobile Responder navazuje na systémovou řadu videokonferenčních zařízení Polycomu, která se označuje VSX 8000. Gesto Communications prodává videokonferenční zařízení této řady i další přístroje typu VSX již několik let i českým zákazníkům.

Mobile Responder obsahuje 17" zabudovaný display, barevnou kameru, mikrofon, reproduktor, interface IP sítě a vysoce kvalitní kódování. Je sestrojen tak, aby odolal náročné přepravě, na místě je snadno a rychle uveden do provozu.

Americká společnost Polycom patří k nejvýznamnějším světovým poskytovatelům komunikačních řešení. Gesto Communications českým zákazníkům dodalo již více než 400 jejích videokonferenčních zařízení. Nabízí širokou škálu řešení od malých zařízení pro jednoho až dva uživatele, přes kompaktní videokonferenční zařízení pro menší místnosti s malým počtem konferujících lidí až po velké skupinové systémy, které jsou určeny pro sály s větším počtem účastníků videokonference.

Článek ze dne 16. února 2006 - čtvrtek