Videokonference v životní velikosti

Obří obrazovky, které opticky prodlužují místnost o stoly, u nichž sedí lidé, s nimiž diskutujete na vzdálenost třeba tisíce kilometrů. Vzájemně se vidíte v životní velikosti. Obraz je srovnatelný s televizí. Prostorový zvuk je blízký kvalitě CD. Každý z účastníků si může na svém displeji vyvolat vlastní obsah ...

Tak vypadá videokonference v nejvyšší kvalitě zprostředkovaná zařízením RPX Telepresence americké společnosti Polycom. V České republice je jejím distributorem Gesto Communications.

RPX Telepresence byl na letošním veletrhu InfoComm vybrán jako nejlepší nový konferenční systém. Akce pořádaná v Orlandu v USA je každoročně nejvýznamnější událostí v oboru audiovizuální a informační technologie.

RealPresence Experience je zařízení pro mimořádně kvalitní přenos zvuku, obrazu a dat. Ocenění na InfoComm získalo především díky tomu, že se jedná o jediný teleprezentační systém, který je schopný se připojit k jiné skupině desktopových a videokonferečních systémů. Dokáže obsloužit až 36 oddělených lokací, přičemž v každé může být připojeno až 36 osob. Umožňuje přitom pracovat s displeji, jejichž obsah je rozdílný pro jednotlivé účastníky. Používá kamery, senzory a směrové reproduktory, které vylepšují přenos videa až na kvalitu srovnatelnou s televizí a zajišťují zvuk blízký kvalitě CD.

Pomocí technologie zvané EyeConnect a techniky pro komunikaci z očí do očí vyvolávají RPX systémy u účastníků pocit, že opravdu sdílí tentýž stůl ve stejné místnosti. RPX systémy mohou spojit sítě a lidi používající nejen tyto RPX systémy, ale také standardní konferenční místnosti, video podporující IP telefonní systémy nebo i desktopové systémy.

Nejsilnější zážitek vzniká, když obě strany komunikují v režimu RPX "same room", tedy pokud je na obou stranách shodná plně vybavená místnost. Stylové a elegantní pokoje jsou profesionálně designovány, osvětleny a ozvučeny. Mají dekoraci uzpůsobenou tak, aby umožnily zážitek, při kterém každý může být viděn a slyšen a může vidět a slyšet. Vestavěné velké displeje zobrazují vzdálené účastníky jako ve skutečnosti a v životní velikosti. Komunikace je přirozená, protože všechny kamery a mikrofony jsou skryty. Technologie EyeConnect umožňuje právě mluvícím lidem navázat oční kontakt.

RPX systém je založen na průmyslových standardech, proto se do konference může zapojit i uživatel, který používá jiné standardizované řešení. RPX je dostupné v šesti různých baleních, aby uspokojilo různé uživatele - nejmenší řešení zvládá čtyři osoby a největší 36 osob v jedné místnosti. Kompletní balení obsahuje vše potřebné, včetně patnáctipalcových displejů pro jednotlivé účastníky konference a dokonce i nábytek (stoly a židle, koberce, stropní tlumiče ozvěny s fluorescentním osvětlením a zabudovanými mikrofony, zvuk pohlcující stěny) a veškerou elektroniku. Řešení je modulární, přemístitelné.

V severní Americe se RPX systémy již prodávají, jejich cena začíná na 249 000 dolarech. Polycom je nejvýznamnějším světovým dodavatelem konferenční techniky. V České republice jeho výrobky a technologie prodává pražská společnost Gesto Communications. V její nabídce jsou video i audiokonferenční zařízení a systémy všech typů.

Článek ze dne 5. září 2006 - úterý

Ušetřete peníze větším využitím proxy serverů
Aktuální články

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...

Chytré IT tendry na TSK Praha pro předem...

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší ...

Akreditační partnerský program Veeam zje...