logo itpoint.cz

VOLNÝ IPTV - pilotní provoz v plném proudu

Společnost VOLNÝ, významný telekomunikační operátor, úspěšně spustila pilotní provoz digitální televize na bázi technologie IPTV. Pilotní provoz probíhá v Praze, v lokalitách Strašnice a Vršovice a poběží do prosince 2006. Počátkem roku 2007 se plánuje spuštění komerčního provozu.

Pilotní provoz digitální televize na bázi IPTV od společnosti VOLNÝ byl podle plánu odstartován v září v 2006, a to v lokalitách Praha - Strašnice a Praha - Vršovice. Ukončení pilotního provozu je plánováno koncem prosince 2006 a na základě získaných poznatků pak bude komerční provoz služby zahájen počátkem roku 2007.

V rámci pilotního provozu VOLNÝ nabízí 27 televizních programů, o dalších se intenzivně jedná. Finální nabídka by měla obsahovat až 40 programů, včetně prémiových kanálů. V rámci služby VOLNÝ v současné chvíli nabízí TV vysílání, rozšířené EPG (elektronický programový průvodce) a několik aplikačních služeb - např. webkamery, kalendář, zprávy. V rámci komerčního provozu jsou plánovány další služby - např. prohlížení a sdílení digitálních fotografií, webmail, on-line nákupy nebo shlédnutí filmů na přání.

Pro vysílání VOLNÝ používá technologii MPEG2. Tato komprese umožňuje vyšší kvalitu obrazu a rovněž snížit prodlevu při přepínání mezi kanály (méně než 1 sekundu). Jako koncové zařízení VOLNÝ zatím nabízí set top boxy Amino AmiNET 110. Pro přenos digitální televize VOLNÝ plně využije vlastní nejmodernější síť ADSL2+. Ta je v současné době dostupná zákazníkům v Praze, Brně, Ostravě, Mladé Boleslavi, Kladně a Příbrami. V příštím roce se plánuje další rozšíření pokrytí. Síť VOLNÝ ADSL2+ bude v roce 2007 pokrývat přes 40 % pevných linek v ČR.

"V letošním i příštím roce intenzivně investujeme do rozvoje naší vlastní nejmodernější sítě založené na technologii ADSL2+. Tato síť nám kromě nejrychlejšího ADSL připojení v ČR umožňuje nabízet v dosud nevídané kvalitě i další služby jako například IPTV. Při vývoji služeb vycházíme z bohatých zkušeností naší mateřské společnosti Telekom Austria," říká Clemens Wohlmuth, generální ředitel společnosti VOLNÝ.

Služby VOLNÝ IPTV nabídnou vysokou digitální kvalitu, která bude dostupná všem zákazníkům. Na rozdíl od, v poslední době často zmiňované, technologie DVBT (digitální pozemní vysílání) je kvalita vysílání garantována poskytovatelem a všechny prvky přenosové sítě jsou sladěny tak, aby poskytovaly co nejstabilnější a nejkvalitnější službu. Signál IPTV je přenášen prostřednictvím telefonních linek, zákazníci mohou současně využívat telefonní služby, vysokorychlostní přístup k internetu a vysílání TV, a to z jedné širokopásmové přípojky. Pro každou službu je vyhrazeno samostatné pásmo v celé síti, takže sledování TV nijak neovlivňuje kvalitu internetového připojení. Koncovým bodem pro IPTV v domácnosti je set-top box, který uživatelům zajistí VOLNÝ v rámci služby.

Pilotní provoz VOLNÝ IPTV je stále ještě otevřen dalším zájemcům z lokalit Strašnice a Vršovice. Podmínkou účasti v pilotním provozu je mít zakoupenu ADSL službu na technologii VOLNÝ (ADSL2+) v daných lokalitách. Provoz samotné služby IPTV a dodání potřebných zařízení je v současné chvíli zdarma. Zájemci o pilotní provoz mohou společnost VOLNÝ oslovit na adrese info@col.cz.

Článek ze dne 3. listopadu 2006 - pátek