logo itpoint.cz

VOLNÝ nabídne digitální televizi

Telekomunikační operátor VOLNÝ chystá pro své zákazníky novinku. Prostřednictvím vlastní vysokorychlostní sítě ADSL2+ poskytne kvalitní digitální vysílání, postavené na technologii IPTV. Spuštění pilotního provozu se plánuje na podzim.

VOLNÝ intenzivně buduje vlastní vysokorychlostní síť ADSL2+. Služby prostřednictvím této sítě začal nabízet již v říjnu loňského roku, a to jako první operátor v ČR i ve střední Evropě. Rozšiřování ADSL2+ umožní společnosti VOLNÝ nabídnout svým zákazníkům další novinku na českém trhu - digitální TV vysílání postavené na bázi IPTV (Internet Protocol Television).

Služby VOLNÝ IPTV nabídnou vysokou digitální kvalitu, která bude dostupná všem zákazníkům. Na rozdíl od, v poslední době často zmiňované, technologie DVBT (digitální pozemní vysílání) není kvalita přenosu závislá na vzdálenosti a lokalitě uživatele. Signál IPTV je přenášen prostřednictvím telefonních linek, zákazníci mohou současně využívat telefonní služby, vysokorychlostní přístup k internetu a vysílání TV, a to z jedné širokopásmové přípojky. Koncovým bodem pro IPTV v domácnosti je set-top box, který bude využitelný pouze pro služby daného poskytovatele. Kromě základních služeb IPTV, tedy široké nabídky televizích kanálů, budou moci zákazníci VOLNÝ v budoucnu využít i dalších možností, např. prohlížení a sdílení digitálních fotografií, webmail, on-line nákupy nebo shlédnutí filmů na přání.

V současné době VOLNÝ provádí interní testování služby, na podzim pak chystá spuštění pilotního provozu. Do Vánoc roku 2006 začne službu IPTV nabízet zákazníkům. V rámci zavádění služby VOLNÝ intenzivně spolupracuje s mateřskou společností Telekom Austria, která tyto služby spustila již počátkem tohoto roku.

Pro přenos IPTV je nutná vysoká rychlost internetového připojení. VOLNÝ nabízí nejrychlejší ADSL připojení o rychlosti 10 Mbit/s v ČR. V současné době je připojení VOLNÝ ADSL2+ dostupné v Praze, Příbrami, Mladé Boleslavi a Kladně. Na podzim přibude Brno a Ostrava.

Článek ze dne 23. srpna 2006 - středa