logo itpoint.cz

Zhone zvyšuje kapacitu přenosu v ethernetu

Americká společnost Zhone Technologies vyvinula několik produktů, které výrazně zvyšují kapacitu přenosu ethernetových služeb přes stávající měděné smyčky. Švédský telekomunikační operátor Ventelo je použil ve své síti pro zákazníky ze světa byznysu v Norsku. V České republice je distributorem výrobků Zhone pražská společnost Gesto Communications.

Ethernet je jeden z protokolů, které se používají pro přenosy zvuku, obrazu a dat v počítačových sítích. Poskytovatelé internetového připojení se přitom musejí vyrovnat s prudkým nárůstem uživatelů i přenášených dat. Úzkým hrdlem telekomunikačních sítí se přitom stal závěrečný úsek spojení s koncovými uživateli. Pro něj se rozvíjí moderní technologie zvaná Ethernet in the First Mile.

V nových sítích se ethernet buduje takřka výlučně na optických kabelech. Těmi je však podle zjištění analytické společnosti Vertical Systems Group vybaveno zatím pouze dvanáct procent komerčních budov, v nichž v USA pracuje dvacet a více zaměstnanců. Proto se Zhone zaměřuje na zvyšování kapacity a kvality přenosu i po měděných kabelech.

Zhone nabízí pro měděné smyčky novou produktovou řadu EtherXtend pro koncové uživatele a šasi EtherXtend 319 a 719. Může být nasazena v sítích, kde se nyní pro přenosy využívá vysokorychlostní DSL a T1/E1. V nich přenosová rychlost dosahuje 5,7 Mbps na měděnou smyčku. Nová ethernetová technologie dokáže zajistit přenosovou rychlost 45 Mbps. Stává se tak kvalitní a přitom cenově nenáročnou alternativou k výstavbě optické sítě.

Společnost Ventelo, která nové produkty EtherXtend využila v Norsku, je nezávislým telekomunikačním operátorem a poskytovatelem internetového připojení v severských zemích. Zajistila tak rychlé připojení pro své zákazníky ze světa byznysu. Na EtherXtend oceňuje rychlost, kvalitu a cenovou efektivitu.

Zhone novou produktovou řadu potvrzuje svou dlouhodobou pozici lídra na trhu s ethernetovými řešeními přes měděné kabely. Analytická společnost Infonetics Research loni Zhone potvrdila jako "Number 1" tohoto trhu.

Produkty řady EtherXtend mohou pracovat ve spojení s jiným produktem Zhone, s koncentrátorem vícečetného přístupu k telefonní lince MALC, který používá bezpočet poskytovatelů rychlého internetového připojení ve světě, včetně Českých radiokomunikací (těm MALC slouží v 17 českých městech).

Průzkum provedený Infonetics Research potvrdil, že zájem o ethernet přes měděné smyčky stále narůstá. Infonetics odhaduje, že tržby v roce 2009 oproti loňsku vzrostou zhruba sedmkrát.

Produkty Zhone v České republice distribuuje společnost Gesto Communications. Českým zákazníkům nabízí ucelená telekomunikační řešení Zhone, která jim umožňují přenášet hlas, video a data v různých prostředích.

Článek ze dne 17. května 2006 - středa