logo Asekol s.r.o.

Na přelomu roku se lidé zbaví starých spotřebičů ve třech vlnách

ASEKOL rapidně zvyšuje počet míst pro sběr elektrozařízení. Lidé se budou zbavovat nepotřebných elektrozařízení hned ve třech vlnách – v rámci předvánočního úklidu, výměny starých spotřebičů za nové bezprostředně po Vánocích a naposledy u příležitosti lednových slev v elektroobchodech.

Období druhé poloviny prosince a ledna s sebou přinese masivní obměnu elektronického parku mnoha českých domácností. Díky neziskové společnosti ASEKOL, která organizuje sběr a recyklaci elektroodpadu, budou mít lidé možnost spotřebič odevzdat k recyklaci už na 8500 místech. To je téměř dvakrát více než před rokem.

Celosvětově nepříznivý vývoj ekonomiky se zřejmě na vánočních dárcích v ČR neprojeví. Podle tradičních předvánočních výzkumů budou Češi utrácet zejména za elektroniku. Většina nakoupených elektrozařízení nahradí jejich staré předchůdce. Vedle mobilních telefonů, notebooků, LCD a plazmových televizorů, MP3, MP4 a DVD přehrávačů by se hitem letošních Vánoc měly stát elektronické hračky. Jak ukázal letošní výzkum společnosti ASEKOL, právě vysloužilé hračky se k recyklaci dostanou v nejmenším počtu. "Elektrické hračky patří dlouhodobě mezi nejčastěji nakupované spotřebiče - ročně potomkům alespoň jednu pořídí každý druhý Čech. Bohužel, když elektrohračky doslouží, skončí jich v popelnici celá polovina, což je nejvíce ze všech elektrozařízení," říká manažerka komunikace společnosti ASEKOL Hana Ansorgová.

První větší možnost zbavit se nepotřebných spotřebičů však budou mít lidé už v předvánočním období, kdy si mnoho domácností vynahrazuje neproběhnuvší podzimní úklid. Poslední vlna vyřazování starých elektrozařízení pak přijde se stále populárnějšími lednovými slevami. Kolektivní systém ASEKOL je na tuto masivní likvidaci elektrospotřebičů připraven lépe než kdy předtím.

Lidem v současnosti nabízí síť sběrných míst čítající 655 sběrných dvorů, 2987 mobilních svozů nebo 1407 prodejen a opraven spotřebičů. V průběhu letošního roku navíc ASEKOL přišel s řešením vyšší míry sběru a recyklace drobných spotřebičů.

Obcím, úřadům, firmám, posledním prodejcům a dalším institucím nabídl speciální nádobu, tzv. E-box, jejímž prostřednictvím občané mohou snadněji a pohodlněji třídit drobná vysloužilá elektrozařízení jako například nefunkční kalkulačky, telefony, drobné počítačové vybavení či discmany. Další nádoby ASEKOL umístil v základních a středních školách v rámci edukačního projektu Recyklohraní. "O obě nádoby je velký zájem. K dnešnímu dni jsme zdarma distribuovali více než 1900 E-boxů a 1600 nádob v rámci Recyklohraní," říká Ansorgová.

Celkový počet 8500 sběrných míst téměř dvojnásobně převyšuje stav na konci roku 2007. Podle nařízení Evropské unie by každý občan ČR měl tento rok průměrně odevzdat alespoň 4 kg elektroodpadu. "Loni každý Čech odevzdal jen 2,5 kg, letos to bude jistě více. Jestli dosáhneme požadované hranice, je ještě brzy odhadovat. Důležitější je však neustálý rozvoj sběrné sítě, která je zásadním předpokladem trvalého růstu zpětného odběru elektrozařízení," uzavírá Ansorgová.

Článek Asekol s.r.o. ze dne úterý 16. prosince 2008

Další články od Asekol s.r.o.