logo AUDIOPRO s.r.o.

Drony ve službách bezpečnostních složek musí splňovat náročné požadavky

Význam bezpilotních prostředků dokládá jejich nasazení napříč širokou škálou veřejných služeb - od pátracích a záchranných akcí až po taktické operace a forenzní mapování. Jaké vlastnosti by měl mít dron určený k ochraně lidí i majetku a k zajištění veřejné bezpečnosti?

Bezpečnostní složky, požární a záchranné sbory i nejrůznější pohotovostní týmy stále více využívají k záchraně lidských životů a plnění nejrůznějších úkolů bezpilotní prostředky - UAS (Unmanned Aircraft Systems), zjednodušeně také nazývány drony.

V posledních letech jsme svědky jejich čím dál častějšího využití k zajištění ochrany a veřejného bezpečí. Investici do UAS by ale mělo předcházet zjištění, zda příslušný bezpilotní rostředek dokáže splnit náročné požadavky, se kterými se setká v každodenním provozu.

Rich Cunha z kanadské společnosti Aeryon Labs Inc a zástupce této společnosti pro ČR Andrej Hronec mají mnoholeté zkušenosti s provozováním bezpilotních prostředků při operacích nejrůznějších velikostí. Díky tomu si mohou dovolit tvrdit, že již vědí, co funguje a co nikoliv.

Vyberte si takového dodavatele, který bude zároveň důvěryhodným poradcem

Posledním nezbytným požadavkem je potřeba zajištění profesionálního zaškolení a individuální odborné zákaznické podpory. Školení by mělo být přizpůsobeno individuálním požadavkům na používání UAS během praxe dané složky.

Budete létat v městském prostředí, horském terénu nebo ve vyšších letových hladinách? Tomu, kde a jak se bude bezpilotní prostředek používat, by měl také odpovídat konkrétní učební plán. V okamžiku, kdy selže nějaký program pro využití UAS, je to bezpochyby kvůli nedostatečnému zaškolení.

Stejně jako v případě oficiálního leteckého plánu, je i u bezpilotních prostředků třeba uvažovat o tom, jak se jejich flotila bude rozrůstat, jakým způsobem bude udržována a jaká bude její obsluha.

Je zásadní vybrat si takového výrobce, který dokáže rychle pomoci s jakýmikoliv problémy.

Nenechte se omezovat pravidly pro rekreační a komerční létání

Operátoři bezpečnostních a záchranných složek jsou v případě potřeby povinní vzlétnout se svými UAS takřka okamžitě. Většina na trhu běžně dostupných komerčních dronů má v sobě vestavěny prvky, které zabraňují rekreačním pilotům létat v zakázaném vzdušném prostoru. Tato omezení znemožňují provoz v bezletových zónách a je možné je obejít pouze po předchozím upozornění ze strany pilota nebo pomocí kódu pro deaktivaci bezpečnostního prvku.

Vzhledem k tomu, že tato opatření jsou pro rekreační létání nezbytná, komerčně prodávané drony nejsou pro bezpečnostní a záchranné složky vhodné. Velmi často totiž dochází k tomu, že pokud je k akci vyzván operátor UAS z řad těchto složek, není čas s předstihem žádat o využití daného vzdušného prostoru, ani čekat na obdržení kódu pro deaktivaci omezení.

V případě skutečně profesionálních bezpilotních prostředků jsou softwarová omezení odstraněna s vědomím, že daný pilot má výcvik a zkušenosti potřebné k zajištění bezpečného letu. Je to totiž právě operátor UAS a nikoliv software, kdo má v takových případech rozhodovat kdy a kam může dron letět.

Nedovolte, aby špatné počasí znemožnilo úspěch operace

Déšť nebo jasná obloha - zástupci bezpečnostních a záchranných složek musí pomáhat bez ohledu na to, zda je počasí dobré nebo extrémní, a totéž by mělo platit i pro jejich vybavení. Komerčně dostupné drony nejsou obvykle schopné létat za deště, pokud sněží, jsou-li extrémní horka nebo fouká silný vítr.

Schopnost bezpečného letu by ovšem v případě záchranných a bezpečnostních složek neměla být závislá na počasí. Je proto třeba zvolit takový bezpilotní prostředek, u kterého výrobce garantuje provoz za téměř jakéhokoliv počasí a má minimálně stupeň krytí IP-53.

Sdílejte správná data se správnými lidmi a ve správný čas

Ať se jedná o koordinaci s velitelstvím, mobilním operačním centrem nebo jinými příslušníky v terénu, policejní a bezpečnostní složky, hasiči a pohotovostní týmy potřebují živě streamovat obraz a telemetrická data z bezpilotních letounů na obrazovky velících důstojníků. Samotná funkce přenosu je při pořízení UAS důležitá.

Ještě důležitější je však to, aby takto sdílené informace byly důkladně zabezpečeny. Je nezbytně nutné mít kontrolu nad daty i nad tím, komu jsou zpřístupněna. Také je třeba důvěřovat výrobci a zemi, ve které jsou UAS vyráběny. V dnešní hrozbami naplněné době nejsou bohužel všichni prodejci UAS dostatečně transparentní.

Nedostatečně informují o tom, kde budou sdílená data uložena a jaké jsou motivy pro jejich ukládání bez vědomí uživatele. Vyhodnocení možných hrozeb, které souvisejí s kybernetickou bezpečností, by tedy mělo být při rozhodování o nákupu UAS zcela zásadní.

Operátoři bezpečnostních složek, kteří se zabývají riziky kybernetické bezpečnosti, by se měli řídit osvědčenými zákonnými postupy a létat pouze s takovými UAS, které pocházejí od důvěryhodných výrobců a používají dostatečné šifrování.

Investujte především do kvalitních kamerových systémů

Přestože je potřeba víceúčelového kamerového systému pro bezpilotní prostředky bezpečnostních složek naprosto zřejmým požadavkem, provozovatelé UAS na využití plné škály možností kamerových systémů často rezignují. A později toho litují.

Chcete-li maximálně vyžívat služby bezpilotních prostředků, měl by být systém schopen pořídit letecké snímky z velké blízkosti i ze vzdálenosti několika kilometrů. Použité kamery by kromě viditelného světla měly mít schopnost vidět infračervené spektrum tak, aby je bylo možné používat pro denní i noční operace.

Provozovatelé UAS z řad bezpečnostních složek by při výběru bezpilotních prostředků neměli být ochotni obětovat jedno nebo druhé, a ohrozit tak úspěšnost svých akcí. Navzdory tomu, že pokročilé kamerové systémy jsou mnohem dražší než kamery uživatelských komerčních dronů, jde o investici, která se rozhodně vyplatí.

Článek AUDIOPRO s.r.o. ze dne 10. prosince 2018 - pondělí

Další články od AUDIOPRO s.r.o.

Chytrá kamera Kaptivo rozšiřuje možnosti týmové spolupráce

Bezdrátová prezentační a konferenční technika Mersive Technologies

Reproduktor Apart Audio CM20T s možností vestavby do stropů a stěn

Sound Masking chrání osobní údaje i soukromí pacientů

Sound Masking snižuje riziko ztráty citlivých dat z jednacích místností

Zapojení umělé inteligence do automatizovaného procesu náboru zaměstnanců

Duplexní bezdrátový komunikační systém Vokkero Guardian Show

Projekční plátna Slate XL velikosti

Profesionální drony pomáhají v mnoha oblastech

Boom online nakupování vyžaduje od prodejců investice do moderních technologií

Týmová spolupráce se zapojením bezdrátových technologií Modena Hub s podporou BYOD

iRoom fixDock - pevně instalovaná a stylová dokovací stanice pro iPad

Projekční plochy pro rezidenční i komerční využití

Chytrá řešení se prosazují v oblasti zastínění prostor

Dokonalé ozvučení venkovních prostor s reproduktory Origin Acoustics

Videokonference Lifesize se prosazují ve zdravotnictví

Chytrá stínící technika pro rezidenční i komerční prostory

Nezávislé zdroje energie pro cesty a rekreaci

Profesionální bezdrátový interkom Vokkero

Webkamera Huddly IQ jako chytrý nástroj pro vzdálenou spolupráci

Modena Hub pro pokročilou bezdrátovou komunikaci

Interaktivní domovní zrcadlo informuje o počasí a dopravě

Chytrá domovní zrcadla v rezidenční lokalitě Kaskády Barrandov

Slabá místa home office

Tabule jako interaktivní prostředí pomocí technologie Kaptivo

Whiteboard s technologií Kaptivo - ideální nástroj pro distanční výuku i homeworking

Technologie Kaptivo rizšiřuje možnosti vzdálené týmové spolupráce videokonferencí Lifesize

Komunikační technologie pro distanční a kombinovanou výuku na školách

Online pohovory pomáhají firmám i uchazečům o práci

Microsoft Teams a další cloud videokonference s napojením do Lifesize

Akustická pohoda přispívá ke kvalitě pracovního prostředí

Pandemie COVID-19 mění firemní přístup k práci a způsob interakce s kolegy

iPad dokovací stanice s chytrým ovládáním domácnosti

iPad jako ústřední prvek chytré domácnosti

Bezdrátové USB Modena Hub pro snadné sdílení videoobsahu

Dlouhodobý home office snižuje produktivitu práce

Venkovní reprosoustavy Origin Acoustics

Huddle room jako nový trend v pojetí pracovního prostoru

Huddly webkamera nejen pro videokonference

Videokonference Lifesize na 6 měsíců zdarma

Zájem o videokonference Lifesize v Česku raketově roste

Nová pravidla provozu bezpilotních prostředků

Plánování schůzek a videokonference s podporou umělé inteligence

Videokonference stále více preferuje generace mladších zaměstnanců

Video schůzky zvyšují efektivitu jednání a porad

Týmová spolupráce s podporou technologií Lenovo a Huddly

Videoknihovna v cloudu se záznamy komunikace videokonference

Drony a bezpilotní prostředky čeká velké využití v mnoha oborech

Solo 2 - největší přenosná projekční plocha

Drony ve službách bezpečnostních složek musí splňovat náročné požadavky