logo Business Software Alliance

Pozor na klamavou fakturou s nabídkou Office 2011

Protipirátská organizace BSA varuje před klamavými fakturami rozesílanými společností Office servisní a distribuční s.r.o. Tato firma nabízí za vysokou úplatu software, který je normálně dostupný zdarma, a dále neurčité asistenční služby.

"Nabídka se snaží vyvolat dojem, že jde o relativně nízké licenční poplatky za kancelářský balík Microsoft Office, a to zejména použitím logotypu písma, který je s tímto produktem spojován. Navíc se snaží zaštiťovat logem protipirátské organizace SIIA a tím dát sdělení punc serióznosti", varuje Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance), která sdružuje přední světové výrobce softwaru.

Zasílaná listina přitom není fakturou, nýbrž obchodní nabídkou! Zaplacením částky 2940 Kč kupující vstupuje s nekalým prodejcem do smluvního vztahu a souhlasí s nevýhodnými podmínkami prodejce. "Z těch vyplývá, že firma se zavazuje k dalším splátkám v celkové výši 8820 korun a prodloužení smlouvy na 12 měsíců s automatickým prodloužením na další rok. Chvíle nepozornosti tak může kupujícího stát téměř 24 tisíc korun", upozorňuje Hlaváč. Skeny klamavé nabídky jsou k dispozici zde. Formulář je záměrně rozesílán v době dovolených, kdy si firmy musí vystačit s omezeným počtem pracovníků, a je proto vyšší pravděpodobnost, že dojde omylem k zaplacení a akceptaci nevýhodných obchodních podmínek.

Proti nekalému jednání prodejce vystoupila i společnost Microsoft, která se cítí jednáním firmy značně poškozená. Společnosti Microsoft se totiž od konce minulého týdne ozvala řada firem, které si chtěly pravost podezřelé nabídky ověřit. Klamavá nabídka se totiž snaží vzbudit zdání, že nabídka se týká populárního kancelářského balíku Microsoft Office: "Zvažujeme proti firmě rozesílající tyto ,faktury‘ právní kroky. Spolupracujeme také s občanským sdružením Společná obrana, abychom spotřebitele před obdobnými obchodními praktikami ochránili", uvádí Markéta Kuklová, tisková mluvčí společnosti Microsoft.

Pirátský software nabízí také organizované zločinné skupiny

Organizovaný zločin a nekalé podnikatelské praktiky se začínají etablovat i v oblasti softwarového pirátství. V minulosti totiž bylo pirátství výhradně doménou jednotlivců, kteří je praktikovali pro vlastní potřebu. Případně se piráti zaměřovali na „prodej“ kradeného softwaru domácnostem. "S tuzemskými organizovanými piráty jsme se dříve setkávali výjimečně. Nyní řešíme několik případů ročně. Aktivity organizovaných pirátů mohou poškodit stovky i tisícovky uživatelů a škoda se může vyšplhat do desítek milionů korun", říká Jan Hlaváč.

Nově se někteří podvodníci či organizovaní piráti zaměřují výhradně na firmy. "Obvykle nabízejí kradený komerční software za velmi nízké ceny a snaží se vzbudit zdání, že se jedná o legální software. Novinkou jsou klamavé nabídky, které se snaží z firem vylákat vysoké částky za neurčité služby či za software, který je běžně dostupný zdarma", říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance), která sdružuje přední světové výrobce softwaru. V Česku je v počítačích instalováno 36 procent softwaru nelegálně, přičemž míra pirátství klesla již třetím rokem o procentní bod. Hodnota ukradeného softwaru představuje 3,7 miliardy korun.

Kupovat podezřele levný software je nebezpečné

BSA doporučuje firmám, aby kupovaly software pouze z ověřených legitimních zdrojů. „Nedoporučujeme reagovat na jakékoli nabídky podezřele levného softwaru, ať už jsou doručeny e-mailem nebo poštou, téměř vždy jde o podvod,“ doporučuje Jan Hlaváč. Piráti šíří nelegální software také prostřednictvím falešných internetových obchodů a aukčních portálů. Falešné internetové obchody jsou přitom k nerozeznání od těch skutečných, které nabízejí legální software.

Podvodníci totiž značně investují do profesionálního provedení obchodů i nabídek a snaží se vzbudit zdání legitimity. "Nabízejí řadu služeb, které by jim mohl závidět lecjaký legální obchod - rychlou zákaznickou podporu a zejména snadné zaplacení různou formou, od bankovních převodů až po platby kreditní kartou", řekl Jan Hlaváč.

Tyto gangy se navíc podílejí na další on-line kriminalitě. "Nejčastěji jsou zapojeny do tunelování bankovních kont prostřednictvím ukradených dat získaných z uskutečněných prodejů nelegálního softwaru. Angažují se také v zasílání nevyžádaných e-mailů. Tímto způsobem totiž své oběti nejčastěji oslovují", vyjmenoval Jan Hlaváč.

Podvedení kupci riskují stejný postih jako protřelí piráti

Nelegální software pořízený za úplatu představuje stejné riziko, jako kdyby byl vědomě stažen zdarma z nelegálního zdroje. Takto pořízený software není legální a není možné se vyhnout případné právní odpovědnosti, varuje BSA. "Uživatel podstupuje stejná rizika jako protřelí piráti. To, jestli se uživatel stal obětí podvodu, či si stáhl nelegální software úmyslně, rozhodne obvykle až soud. Dále je zde i riziko virové nákazy a ztráty osobních dat či zneužití důvěrných informací. Software z neautorizovaných zdrojů totiž může být upraven s cílem uživatele poškodit", varoval Jan Hlaváč.

Stahování nelegálního softwaru z internetu je v Česku velmi rizikové rovněž kvůli neznalosti zákonů. I jediné stažení může totiž vést k policejnímu stíhání. Lidé si často myslí, že pokud software pouze stahují a nesdílejí jej s ostatními uživateli, jsou právně nepostižitelní. To je ale obrovský omyl. "I pouhé stažení nelegálního softwaru se v Česku považuje za porušení práv autorů. Zatímco nelegální stahování filmů a hudby zákon přímo nepostihuje - protizákonné je pouze jejich sdílení, u softwaru tomu tak není. Policie tedy může notorické stahovače chytit právě na stahování nelegálního softwaru", důrazně upozorňuje Jan Hlaváč.

Za pirátství hrozí vysoké tresty

Nehraje přitom roli, zda uživatel věděl, že stahuje nelegální software: "Stahovat software z pochybných zdrojů, jakými jsou peer-to-peer sítě, či služeb jako RapidShare je proto velmi nebezpečné", dodal Hlaváč. BSA kvůli tomu doporučuje stahovat software pouze z legitimních ověřených zdrojů, například ze serverů stahuj.cz, GigaMania.cz či slunecnice.cz.

Pokud se přečiny proti autorskému právu dostanou k soudu, tresty mohou být velmi přísné. Soud může uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše sedmi let. Dále hrozí nutnost uhradit škodu způsobenou výrobcům softwaru. "Ti se mohou domáhat vysokých finančních kompenzací až ve výši dvojnásobku ceny nelegálně užívaného softwaru", uzavírá Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA.

Další články k tématům - BSA - nelegální - Office - RapidShare - SIIA - zdarma - Jan Hlaváč - Markéta Kuklová

Článek Business Software Alliance ze dne pátek 26. srpna 2011

Další články od Business Software Alliance

Digitální protekcionismus brání rozvoji mezinárodního digitálního obchodu

Globální cloud computing omezuje protichůdná legislativa států

V Praze a na Ústecku se řeší nejvíc případů softwarového pirátství

Česko ztrácí konkurenceschopnost v oblastech IT

Téměř polovina Čechů si pořizuje software nelegálním způsobem

Pozor na klamavou fakturou s nabídkou Office 2011

Finanční postih a ztráta bezúhonnosti odrazují od softwarového pirátství

V Česku je instalováno 36 procent softwaru nelegálně

BSA podezírá 12 tisíc českých firem z možného užívání nelegálního softwaru

Za nelegální software v roce 2011 firmy zaplatí 260 tisíc korun

Před Vánocemi roste zájem o nákup legálního SW

BSA řeší 1600 nových případů pirátství

Snižování míry softwarového pirátství má pozitivní dopady na ekonomiku státu

Průměrná výše odškodného za softwarové pirátství je 240 tisíc korun

Vyjádření BSA k mylné interpretaci softwarového pirátství jaka daňového úniku

Softwarové pirátství jako daňový únik

SW pirátství v ČR je na ústupu

BSA začíná řešit 3500 oznámení o užívání nelegálního SW

Bilance softwarového pirátství

Čtvrtina pirátských stránek obsahuje škodlivý software

McAfee je členem protipirátské organizace BSA

20 tisíc firem dostane obsílku kvůli softwarovému pirátství

Česko obsadilo 26. příčku v celosvětovém hodnocení konkurenceschopnosti IT odvětví

Tuzemské firmy jsou v ohrožení kvůli nelegálním písmům

Protipirátská organizace BSA posílila o tři nové členy

Na pirátském softwaru vydělává stále více mafie

Pirátského softwaru v Česku ubylo Češi užívají 38 procent softwaru nelegálně

BSA zavřela 18 tisíc pirátských aukcí

Za softwarové pirátství firmy průměrně zaplatí odškodné ve výši 240 tisíc korun

Bilance v oblasti softwarového pirátství za rok 2008

V jakých firmách je nejvíce pirátského softwaru

Dvanáct softwarových firem se přidalo do boje s pirátstvím

17 tisíc firem dostalo upozornění kvůli softwarovému pirátství

Česko je na 29. místě v celosvětovém Indexu konkurenčního prostředí IT odvětví

BSA opět osloví 15 tisíc firem kvůli softwarovému pirátství

Mnoho firem užívá v počítačích písmo nelegálně

Pirátského softwaru v Česku neubývá, 39 procent se stále užívá nelegálně

Postihy softwarových pirátů letos přitvrdí

Snížení míry softwarového pirátství přinese Česku miliardy korun

Manažeři svádějí pirátství nejčastěji na kolegy

BSA rozhodila sítě mezi softwarové piráty

BSA provedla největší mezinárodní zásah proti softwarovému pirátství

USA a Japonsko mají v oblasti informačních technologií nejvíce konkurenční prostředí, zjistila agentura Economist Intelligence Unit

České soudy přitvrdily proti softwarovým pirátům

České firmy za užívání nelegálního softwaru zaplatí průměrně 200 tisíc korun