logo Canon CZ s.r.o.

Cloud a edge s podporou umělé inteligence promění kanceláře, výrobní podniky i města

Canon v rámci projektu Kancelář budoucnosti představuje názory odborníků na technologie a nabízí předpovědi hlavních trendů pro rok 2019 - aplikace založené na blockchainu, inteligentní cloud a edge, měnící se tvář poskytování služeb i otázky bezpečnosti.

Canon nabízí některé služby Kanceláře budoucnosti již dnes - pomáháme firmám a institucím s automatizací komunikačních, informačních i administrativních procesů. Naše důkladná znalost odvětví s technickou odborností jsou zárukou efektivního a inteligentního fungování firmy.

S čím vším vám můžeme pomoci:

"V roce 2019 uslyšíme blockchain velebit jako všemocné řešení, které má spasit vše od katastru nemovitostí až po evidenci žárovek. Tyto vize se přes noc ve skutečnost nepromění, ale brzy budeme svědky toho, že se začnou objevovat opravdová využití v podnikání. Uvidíme, jak některé z nejvýznamnějších společností začnou tuto technologii využívat k vyhotovování smluv, aniž by potřebovali armádu právníků, dále ke zjednodušení správy záznamů nebo k zajištění bezpečných přeshraničních plateb," říká Quentyn Taylor, ředitel informační bezpečnosti společnosti Canon Europe.

I když nebude blockchain všudypřítomný, jak mnozí předpovídali v době historických maxim bitcoinu, dojde k vyjasnění role této technologie do budoucna. Přechodné období, v němž budeme v byznysu potkávat myšlenky na zapojení blockchainu na každém kroku, přinese perné časy pro investory, kterým se bude velmi těžko posuzovat návratnost jednotlivých projektů.

Jedno z nejzajímavějších využití blockchainu v praxi, které loňský rok přinesl, byla aplikace společnosti Porsche. Ta se ve spolupráci s berlínským startupem XAIN stala prvním výrobcem automobilů, který zakomponoval a úspěšně otestoval blockchainovou technologii u svých vozů.

Porsche technologii využila například pro zamykání a odemykání automobilu prostřednictvím aplikace, pro dočasnou autorizaci přístupu, ale také pro nové obchodní modely založené na přístupu přes šifrovaná data.

V odvětví, které se rychle mění s rozvojem modelu decentralizovaného vlastnictví, umožní blockchain přidělovat oprávnění k dočasnému přístupu do automobilů mnohem bezpečněji a efektivněji. Zde tedy blockchain umožňuje hladký průběh změn, ale není přímo jejich příčinou.

A to je něco, s čím se v letošním roce budeme setkávat stále častěji. Spolu s tím, jak se firmy budou dostávat na kloub technologii opředené mediálním oparem, a začnou ji využívat k užitečným věcem.

Inteligentní cloud a edge

"Budoucnost není cloud a edge. To je naše přítomnost. Budoucnost je inteligentní edge a inteligentní cloud. Jinými slovy, mít informace na dosah prstu. Vzájemně propojený internet věcí (IoT) doplněný o senzory a připojená zařízení proměňuje kanceláře, výrobní podniky, města i naše domovy. Zároveň začíná vznikat i hybridní cloud, který se posouvá od spojení datového centra s veřejným cloudem k výpočetním jednotkám dostupným i v těch nejodlehlejších koutech světa a schopným fungovat ve spojení s veřejným cloudem," vysvětluje Patrick Bischoff, senior manažer oddělení strategie společnosti Canon Europe.

Sbližování těchto dvou trendů za podpory umělé inteligence přinese v roce 2019 dalekosáhlé změny a uvede nás do éry inteligentního cloudu a inteligentního edge. Tyto novinky zajistí spolehlivý chod důležitých institucí, jako jsou nemocnice a školy, budou spravovat vzácné zdroje, např. energii, potraviny a vodu.

Budou ale také schopné vytvářet nová zařízení, která budou pomáhat handicapovaným nebo nemocným lidem k pohodlnějšímu životu a stálému spojení s blízkými.

Změny v poskytování služeb

"Společnosti jsou zvyklé fungovat v režimu jako služba a zajišťovat tak vše od softwaru až po infrastrukturu. V posledních letech jsme byli svědky toho, jak se tento model rozrostl také o služby pro spotřebitele, jako jsou různé předplacené služby. Proměnil se tak způsob, jakým přistupujeme k médiím, ba dokonce i to, jak jezdíme na dovolenou," uvádí Wilko Wolters, spoluzakladatel d2twelve Strategy Consultants.

Šíření ekonomiky založené na IoT se letos nevyhne ani těm nejtradičnějším odvětvím a decentralizované vlastnictví zasáhne naplno i sektor, jakým je například automobilový průmysl. Výrobci přestanou být vzájemně odlišitelní, což bude mít zásadní vliv na způsob, jakým běžní spotřebitelé vnímají značky. Odlišovat se už budou jen poskytovatelé a nabízené služby.

Provozovatelé mobilních sítí budou hrát zásadní roli, protože sítě 4G a 5G změní chytrá zařízení v ještě chytřejší a zajistí, že služby budou pro lidi dostupné na jakémkoli koncovém zařízení, ať už se bude jednat o telefon, lednici nebo auto.

Lavinový efekt dosáhne obřích rozměrů. S tím, jak dojde k přijetí těchto modelů do hlavního proudu fungování firem, začnou ovlivňovat svět reklamy i maloobchodu. Firmy budou nabízet svoje služby přirozeně zcela odlišnými způsoby.

Nová tvář bezpečnosti a útoky na zranitelné body

"Pro profesionály v oblasti bezpečnosti představuje nejnovější vývoj propojené ekonomiky zcela nový prostor, v němž se budou muset v roce 2019 zorientovat. Hackeři a strůjci kybernetické kriminality zkoumají prostředí všudypřítomné konektivity, rozvětvení služeb a rozšiřující se propojení jednotlivých odvětví, měli bychom se proto ptát - jaká páteřní sít by měla propojovat IoT zařízení, jaké osobní údaje ve skutečnosti potřebují spotřební zařízení mít, jaký typ kontroly je zapotřebí, co je to nejhorší, co se může stát," doplňuje na závěr Quentyn Taylor.

Vzhledem k tomu, že jsou vzájemně propojená zařízení houfně instalována do kanceláří a pracovních prostředí, ale bezpečnostní opatření mnohdy zůstávají stranou zájmu, budeme jistě brzy svědky hackerských útoků na stále netradičnější zařízení.

Chytré ledničky, propojené tiskárny, automobily založené na IoT, to vše představuje příležitosti pro hackery. Pokud je nebude bezpečnostní politika podniků brát v potaz, mohou představovat potenciální slabý článek.

S rychlým rozšířením IoT zařízení v kancelářích po celé Evropě, začíná být jasné, že se nějaká významná firma stane terčem hackerů, kteří neustále hledají nové nezabezpečené koncové body.

Okřídlené úsloví praví - jste jen tak silní, jak silné je vaše nejslabší místo. Žádné antivirové programy na světě vás neochrání proti útoku na celou vaši infrastrukturu, pokud budete mít v kanceláři nechráněnou tiskárnu, ledničku nebo termostat.

Článek Canon CZ s.r.o. ze dne 25. ledna 2019 - pátek

Další články od Canon CZ s.r.o.

Instalace Canon varioPRINT iX na polygrafických trzích po celém světě

Arizona 135 GT - nová UV flatbed tiskárna

Certifikace Fogra59 pro inkoustovou produkční tiskárnu Canon ProStream 1800

Automatický odstraňovač sponek zrychluje digitalizaci dokumentů

Nová řada všestranných tiskáren Colorado 1630

O budoucnosti produkčního tisku na online Canon festivalu Make It

Automatizační moduly pro digitální barevné tiskárny řady imagePRESS C10010VP

Nová řada Canon ColorStream 8000 pro velkoobjemový produkční tisk

Digitální interiérový tisk UVgel Wallpaper Factory představuje převratné možnosti

imagePROGRAF TZ-30000 pro vysokorychlostní produkční tisk velkých objemů

Nová řada Canon imagePROGRAF TX pro rychlý tisk CAD výkresů a plakátů ve vysokém rozlišení

Multifunkce imageRUNNER ADVANCE DX C5800 - skutečné centrum pro bezproblémovou digitalizaci

Nová multifunkce Canon imagePRESS C170

Nové portfolio repasovaných multifunkcí Canon imageRUNNER ADVANCE

Multifunkce Canon pomáhají v neziskovkách

Nová řada imagePRESS C10010VP zvyšuje produktivitu vysokorychlostního archového tisku

Nová řada tiskáren Arizona 2300 s technologii Arizona FLOW

Pracujte z libovolného místa s podporou uniFLOW Online

Multifunke Canon s nativní podporou správy tisku Universal Print

Digitální tisk zakázkových tapet

První instalace produkčních tiskáren Canon varioPRINT iX

Nová řada inkoustových produkčních tiskáren Canon varioPRINT iX

Technologické trendy pro digitální kancelář 2020

Multifunkce imageRUNNER ADVANCE DX jako centrum digitální transformace firmy

IT útoky na dodavatelské řetězce a deepfake podvody

Použité multifunkce Canon budou dál sloužit u neziskovek

Lehkomyslný centralizovaný firemní tisk přináší bezpečnostní rizika

Síťový stolní skener s připojením přes LAN, WiFi nebo USB

Nová série imagePROGRAF PRO pro kvalitní velkoformátový tisk

Použité kopírky a multifunkce pro školy a neziskovky

Upgrade multifunkcí i-SENSYS přináší řadu vylepšení

České kanceláře stále preferují papír a šanony před cloudem

Čipování zaměstnanců jako základ bezpečnostní strategie pro kanceláře budoucnosti

imageRUNNER ADVANCE pod ochranou McAfee

Výkonný produkční skener Canon digitalizuje církevní spisy

Udržitelnost a ekologie budou mít dopad na podnikání

Skenery a tiskárny Canon ve službách výstavy o Medě Mládkové

Rizikové neoriginálních tonery z Číny

Produkční tiskárna Océ Colorado 1650 pro tisk z role na roli

Jak se účinně bránit zneužití citlivých dat v éře digitalizace

Nová barevná multifunkční tiskárna imageRUNNER ADVANCE C475 III

Profesionální tisk s novou řadou tonerových tiskáren imagePRESS C910

Inkoustové multifunkční tiskárny Canon WG7500 pro malé a střední firmy

Inovace Océ ProStream 1000 zlepšují efektivitu produkce a kontrolu kvality tisku

Inteligentní digitální podatelna zvládá ukládání i analýzu firemních dokumentů

Nová edice imageRUNNER ADVANCE posouvá hranice zabezpečení dokumentů a produktivity

Rozšířená a virtuální realita jako ideální firemní nástroj v nové éře podnikání

Inovativní flatbed tiskárny řady Océ Arizona 1300

Cloud a edge s podporou umělé inteligence promění kanceláře, výrobní podniky i města

Nový bridge fotoaparát Canon PowerShot SX70 HS