logo Canon CZ s.r.o.

Fotograf Jan Drnek digitalizoval dějiny slovanských národů

Cyklus dvaceti obrazů Slovanské epopeje od Alfonse Muchy zdigitalizoval s podporou společnosti Canon fotograf Jan William Drnek, který se tvorbou velkoformátových fotografií s vysokým rozlišením profesionálně dlouhodobě zabývá.

"Mojí velkou láskou je tvorba velkoformátových fotografií s vysokým rozlišením a této problematice se věnuji v podstatě celý život. Čím větší plocha tím víc gigabajtů. A když se loni na podzim často řešila Slovanská epopej a její plánovaný odjezd do Asie, napadlo mě zabít dvě mouchy jednou ranou. Zaprvé použít fotografie pro výpravnou obrazovou publikaci a za druhé vytvořit přesnou digitální kopii Epopeje a vlastně ji tak zálohovat. Pro jistotu, kdyby třeba náhodou došlo k nějakému poškození Muchova díla. Použité vybavení patří k tomu vůbec nejlepšímu ve světě fotografie. Konkrétně se jednalo o automatickou panoramatickou hlavu, speciální objektivy a fotoaparáty Canon EOS 5DS R a Canon EOS 1D X," říká Jan William Drnek.

Takto velká a komplikovaná akce by nebyla možná bez toho nejlepšího a finančně náročného technického vybavení, především několika objektivů a dvou digitálních zrcadlovek. Právě toto vybavení v celkové hodnotě dosahující zhruba jednoho miliónu korun na sobě neslo logo japonské společnosti Canon.

Po náročném fotografování Epopeje bylo nutné tisíce snímků zpracovat, upravit a poskládat z nich jednotlivá plátna. To byla činnost, která zabrala čtvrt roku. Výsledkem celého procesu pak bude jedinečná obrazová publikace, kterou vydá nakladatelství Albatros. Digitální data mohou sloužit galerii jako záloha jedinečného díla Alfonse Muchy.

K digitalizaci Slovanské epopeje kromě vybavení Canon posloužilo ještě osvětlení od společnosti Fomei, stativy od firmy Gitzo a monitory od společnosti EIZO.

Zajímavosti z průběhu digitalizace Slovanské epopeje:

Jan William Drnek se fotografii intenzivně věnuje bezmála 50 let. Během studia kybernetiky vyvinul přístroj na sledování očních pohybů. Jako jeden z mála fotografů zvládá perfektně všechny fáze výroby fotografie - od teorie lidské percepce, snímání, digitální postprodukce, přes tisk až po adjustaci. Založil úspěšnou firmu, která se zabývá technologiemi velkoplošného tisku.

Je členem skupiny Coloratti, skupiny renomovaných světových fotografů a odborníků na správu barev (tzv. colorguru) a také členem Asociace profesionálních fotografů. Své znalosti předává studentům ve specializovaných programech na katedře grafického designu britské univerzity Prague College.

Ve své tvorbě se zaměřuje na náročné techniky panoramatické velkoformátové fotografie s vysokým rozlišením a na techniku HDR.

Slovanská epopej

Slovanská epopej je cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, kterým malíř Alfons Mucha shrnul dějiny slovanských národů. Cyklus vznikal v letech 1912 - 1926 v ateliéru na zámku Zbiroh. Mucha jednotlivě dokončované obrazy v průběhu let postupně podmínečně předával městu Praze.

Dílo bylo poprvé vystaveno v roce 1928 v tehdy novém Veletržním paláci v Praze. Během okupace bylo dílo ukryto před nacisty. V letech 1963 až 2011 byly obrazy vystaveny na zámku v Moravském Krumlově.

Po dlouhých sporech bylo od dubna 2011 pět pláten cyklu umístěno ve dvoraně Veletržního paláce v Praze, celý cyklus byl tamtéž zpřístupněn v květnu 2012.

Článek Canon CZ s.r.o. ze dne 11. října 2017 - středa

Další články Canon CZ s.r.o.