logo Canon CZ s.r.o.

Udržitelnost a ekologie budou mít dopad na podnikání

Udržitelnost v podnikání je investice jako každá jiná - náklady přitom nemusí nutně představovat nepřekonatelnou překážku. Snížení množství odpadů je pro většinu firem nejjednodušší cestou. Větší podporou udržitelnosti šetří firmy peníze na energiích a současně ukazují, že myslí na budoucnost.

Dá se na to jít mnoha způsoby, například snižováním množství spotřebovaných surovin při výrobě, tříděním odpadu, výměnou neekologických žárovek za LED světla nebo omezením množství vyprodukovaného papírového odpadu.

Od devadesátých let 20. století dělají firmy v této oblasti velké pokroky a objevují se stále nové postupy. Jedním příkladem za všechny je budova společnosti Deloitte v Amsterodamu s názvem The Edge.

Jedná se o jednu z vůbec nejekologičtějších budov na světě. Její integrovaný systém osvětlení je natolik nízkoenergetický, že spotřebu energie LED osvětlení plně pokryjí existující ethernetové kabely. Chytré snímače neustále kontrolují obsazenost prostor a automaticky zhasnou světla, když je místnost prázdná.

Okna orientovaná na jih jsou navíc menší, takže udržují chladnější teplotu v interiéru během léta a vyšší teplotu během zimy, a tak omezují spotřebu energie na vytápění a klimatizaci.

Investice do supermoderní budovy není nutně řešením pro každou firmu, ačkoli by se pravděpodobně po pár letech provozu prokázala rychlá návratnost vložených prostředků.

Díky investicím do udržitelného prostředí budou navíc firmy chráněny před měnící se legislativou. Britská vláda se například zavázala, že do roku 2030 sníží spotřebu energie na polovinu, a to u stávajících i u nově postavených budov.

Stavby, které už byly postaveny jako ekologické, se tak mohou vyhnout nákladným rekonstrukcím v budoucnu a nemusí se bát ani o svou firemní reputaci. Dnešním zákazníkům totiž na životním prostředí záleží stále víc.

Udělejte to pro vaše zákazníky

"Ekologie a udržitelnost jsou aktuálními tématy, která budou mít na podnikání nemalý dopad. V nedávnem průzkumu Cone Communications mezi spotřebiteli uvedlo 87% dotázaných, že by pravděpodobně zakoupili produkt od společnosti, která obhajuje pro ně důležité myšlenky. Pokud by naopak společnost obhajovala myšlenky, které se jim příčí, odmítly by si její zboží zakoupit přes dvě třetiny zákazníků (76%). Spotřebitelé si zkrátka dnes aktivně vybírají a upřednostňují nákup značek, které podle nich pomáhají při ochraně přírody, úspoře zdrojů nebo v sociální oblasti. Je na každé firmě, se zamyslela nad svými hodnotami a komunikací ke spotřebiteli, aby tento trend podpory udržitelnosti využila," říká Helena Indráková, Sustainability manažerka společnosti Canon CZ.

Profil si ale odpovědným chováním nemusí vylepšovat jen samotní prodejci. Společnosti Salesforce se v dubnu 2017 podařilo snížit emise skleníkových plynů na nulu, takže i jejích 150000 zákazníků používá cloudové služby s nulovou uhlíkovou stopou.

Nedávno také nainstalovala největší lokální systém pro recyklaci vody v komerční vysokopodlažní budově v USA a pro svoje sídlo již téměř dva roky používá výhradně energii z obnovitelných zdrojů.

Finanční výsledky Salesforce ukazují, že její zelené iniciativy byly veřejností přijaty s nadšením a podporují další růst společnosti.

Přitahujte talenty

Kladný přístup k ekologii má také vliv na úspěšnost při náboru a získávání talentů. Už zmíněný průzkum dále ukazuje, že až 76% mileniálů při rozhodování o své kariéře zvažuje i sociální a environmentální chování případného zaměstnavatele. Tři čtvrtiny z nich navíc říkají, že by přijaly hůře placené místo, pokud by měly možnost pracovat pro společensky zodpovědnou firmu.

Vypadá to, že CSR koncepty jsou klíčové pro vytváření pracovní kultury a udržování motivovaných a vnitřně spokojených zaměstnanců.

"Podle společnosti Deloitte se 73% zaměstnanců domnívá, že pracují pro společnost, která má smysl, a jsou ve své práci angažovaní. Lidé v dnešní době chtějí být součástí něčeho velkého a mít zároveň dobrý pocit ze své práce. Když jsou zaměstnanci motivovaní, jsou také produktivnější, což se projeví na firmě a jejích výsledcích. I proto může být začlenění udržitelnosti do byznysu dlouhodobě opravdu efektivní. Zákazníci, zaměstnanci, a dokonce i investoři chtějí spolupracovat se značkami, které zohledňují životní prostředí. Není to příležitost jen pro nové firmy, ale také pro fungující společnosti. Těm se nabízí prostor pro změnu dalšího směřování a inovaci strategie, aby více odrážela současnou realitu a potřeby trhu. V obou případech tím mohou firmy jen získat," říká Radoval Pecha, HR ředitel společnosti Canon CZ.

Dívejte se do budoucnosti

Principy udržitelnosti nestačí mít jen napsané na papíře a zarámované, ale musí se stát součástí všech procesů a splnění závazků by mělo být považováno za neměnný fakt. Firmám, které ohleduplné jednání dokáží opravdu dostat až do své DNA, se dnes v byznysu otevírá celá řada nových možností.

Zákazníci nechtějí slyšet pouhé fráze, za které se společnosti často schovávají. Zajímají je opravdové důkazy udržitelnosti a přátelskosti k životnímu prostředí.

Článek Canon CZ s.r.o. ze dne 28. června 2019 - pátek

Další články od Canon CZ s.r.o.

Multifunke Canon s nativní podporou správy tisku Universal Print

Digitální tisk zakázkových tapet

První instalace produkčních tiskáren Canon varioPRINT iX

Nová řada inkoustových produkčních tiskáren Canon varioPRINT iX

Technologické trendy pro digitální kancelář 2020

Multifunkce imageRUNNER ADVANCE DX jako centrum digitální transformace firmy

IT útoky na dodavatelské řetězce a deepfake podvody

Použité multifunkce Canon budou dál sloužit u neziskovek

Lehkomyslný centralizovaný firemní tisk přináší bezpečnostní rizika

Síťový stolní skener s připojením přes LAN, WiFi nebo USB

Nová série imagePROGRAF PRO pro kvalitní velkoformátový tisk

Použité kopírky a multifunkce pro školy a neziskovky

Upgrade multifunkcí i-SENSYS přináší řadu vylepšení

České kanceláře stále preferují papír a šanony před cloudem

Čipování zaměstnanců jako základ bezpečnostní strategie pro kanceláře budoucnosti

imageRUNNER ADVANCE pod ochranou McAfee

Výkonný produkční skener Canon digitalizuje církevní spisy

Udržitelnost a ekologie budou mít dopad na podnikání

Skenery a tiskárny Canon ve službách výstavy o Medě Mládkové

Rizikové neoriginálních tonery z Číny

Produkční tiskárna Océ Colorado 1650 pro tisk z role na roli

Jak se účinně bránit zneužití citlivých dat v éře digitalizace

Nová barevná multifunkční tiskárna imageRUNNER ADVANCE C475 III

Profesionální tisk s novou řadou tonerových tiskáren imagePRESS C910

Inkoustové multifunkční tiskárny Canon WG7500 pro malé a střední firmy

Inovace Océ ProStream 1000 zlepšují efektivitu produkce a kontrolu kvality tisku

Inteligentní digitální podatelna zvládá ukládání i analýzu firemních dokumentů

Nová edice imageRUNNER ADVANCE posouvá hranice zabezpečení dokumentů a produktivity

Rozšířená a virtuální realita jako ideální firemní nástroj v nové éře podnikání

Inovativní flatbed tiskárny řady Océ Arizona 1300

Cloud a edge s podporou umělé inteligence promění kanceláře, výrobní podniky i města

Nový bridge fotoaparát Canon PowerShot SX70 HS

Nový Canon EOS R se představí na veletrhu Photokina 2018

Nová profesionální kamera Canon XF705

Nový Canon EOS R posouvá hranice fotografování a natáčení videí

Plnoformátová zrcadlovka EOS R - první fotoaparát s nově vyvinutým RF bajonetem

Canon posouvá hranice v konstrukci objektivů a optické kvality

EISA Awards ocenění fotoaparátů, objektivů a příslušenství Canon

Lehká kapesní a přenosná fototiskárna Canon Zoemini

Nové inkoustové tiskárny Canon PIXMA

Nové ploché skenery Canon CanoScan

Kapesní kompakt PowerShot SX740 HS

Canon získal zlaté hodnocení EcoVadis za trvalou udržitelnost

Objektivy Canon pro profesionální fotografy

Letní cashback na fototechniku Canon

Ocenění TIPA Awards za rok 2018 pro šest produktů Canon

Nové televizní objektivy v rozlišení 4K

Vliv vizuálního vyprávění příběhů na dnešní společnost

Nový kompaktní laserový projektor Canon LX-MU500Z

Nové 4K referenční monitory Canon s podporou standardu 12G-SDI